ارتش عراق تنها در موصل 2300 خودروی زرهی از دست داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد که نیروهای عراقی هنگام عقب نشینی تابستان گذشته از شهر موصل مقابل شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، 2300 خودروی زرهی هامر را از دست دادند.

العبادی که یکشنبه 31 مه با تلویزیون رسمی عراق گفت و گو می کرد، اظهار داشت: «هنگام سقوط موصل مقادیر زیادی اسلحه و مهمات از دست دادیم.»

او افزود: «حدود یک سال است که ما بدون جایگزین کردن اسلحه از دست رفته می جنگیم... هامرهایی که از دست دادیم جایگزین نشد، تنها در موصل 2300 هامر از دست دادیم.»

نخست وزیر عراق ادامه داد: «در درگیری های جاری خودروهای زرهی هامر و تانک از دست می دهیم، تعمیر هم دشوار است.» او خاطرنشان کرد که بسیاری از شرکت های تعمیراتی و واسطه ها چه از روسیه باشند چه از آمریکا، در پی بد شدن اوضاع امنیتی عراق، این کشور را ترک کردند.

هنوز قیمت این خودروها مشخص نشده است چرا که بسته به نوع زره بندی شان و مهماتی که حمل می کنند، قیمت ها متفاوت است. اما به طور آشکار این خودروها، بر توان شبه نظامیان داعش افزودند.

وزارت دفاع آمریکا سال گذشته، قرار داد فروش هزار خودروی زرهی هامر مجهز به اسلحه تیربار و توپخانه را به عراق، به قیمت 579 میلیون دلار منعقد کرد.

شبه نظامیان داعش مقادیر زیادی از اسلحه و تجهیزات نظامی متعلق به چهار لشکر عراق را که در موصل، دومین شهر بزرگ این کشور مستقر بودند، به غنیمت بردند.

گروه داعش علاوه بر عملیات جنگی، از خودروهای هامر برای حملات انتحاری علیه نیروهای دولتی استفاده می کنند به ویژه که به دلیل وجود خودروهای مشابه، نزدیک شدن با این خودورها به محل استقرار نیروهای ارتش و پلیس آسان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید