فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تظاهرات گسترده علیه حوثی ها در صنعا پایتخت یمن

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  میدان «التغییر» در صنعا پایتخت یمن، صبح روز شنبه 30-5-2015 شاهد اولین تظاهرات گسترده مردمی علیه کودتاچیان حوثی بود.

  تظاهر کنندگان با سر دادن شعارهایی علیه حوثی ها خواستار خروج شبه نظامیان این گروه از پایتخت و تخلیه اماکن دولتی و تحویل اسلحه غارت شده نهادهای امنیتی ونظامی شدند.

  حوثی ها که از وسیع تر شدن دایره اعتراضات از صنعا به شهرهای دیگر به شدت نگرانند، به خشونت متوسل شده و به طرف تظاهرکنندگان معترض تیراندازی کردند.

  برخورد خشونت آمیز حوثی ها با مخالفان کودتای آنها علیه دولت مشروع یمن، جنایت هایی که این گروه طی این مدت علیه یمنی ها مرتکب شدند و همچنین مصادره اموال عمومی و غارت موسسه ها و نهادهای دولتی از یک طرف و محروم کردن شهروندان این کشور از خدمات اساسی وعدم فراهم کردن نیازهای ضروری آنها از سوی دیگر، باعث گسترده شدن دایره اعتراضات و رویارویی مردم با شبه نظامیان حوثی و نیروهای عبدالله صالح شده است.

  تظاهر کنندگان سرقت اموال عمومی و قاچاق و فروش نفت این کشور توسط حوثی ها و علی عبدالله صالح را به شدت محکوم کردند.

  این اعتراضات گسترده در حالی برگزار می شود که ماشین جنگی حوثی ها و قدرت نظامی آنها روز به روز مضمحل تر می شود. جنگنده های ائتلاف به رهبری سعودی شامگاه جمعه و بامداد شنبه مواضع حوثی ها را در الجفینه، الزور، وصرواح و همچنین اردوگاه «بیت الباروت» که به عنوان مرکز تجمع حوثی هاست، به شدت بمباران کردند.

  از سوی دیگر مقاومت مردمی هوادار منصور هادی شاهراه منطقه «اصدار» تا شهر «غازی علوان» را به کنترل خود درآوردند.

  حوثی ها طی چند روز گذشته بر اثر بمباران های شدید ائتلاف و مقاومت مردمی از مناطق مختلفی عقب نشینی کردند از جمله مناطقی که حوثی مجبور به عقب نشینی از آنها شدند منطقه العریش، النصر و شهرهای الضالع و مارب است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران