.
.
.

انتقاد آمریکا از رمز «لبیک یا حسین» در عملیات رمادی علیه داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع آمریکا به شدت از شعار شبه نظامیان شیعه عراقی در عملیات بازپس گیری شهر رمادی مرکز استان الانبار از شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش انتقاد کرد و آن را «شدیدا فرقه گرایانه» توصیف کرد.

احمد الاسدی سخنگوی شبه نظامیان حشد الشعبی (بسیج عراق) که از گروه‌های شبه نظامی شیعه تشکیل شده است، گفت که عملیات جدید علیه گروه داعش، «لبیک یا حسین» نام گرفته است.

ایالات متحده از عراق خواست تا در استفاده از گروه‌های شبه نظامی شیعه برای کمک در باز پس گیری شهر رمادی، احتیاط کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کلنل استیف وارن سخنگوی پنتاگون، سه شنبه ۲۶ مه گفت نام گذاری عملیات جدید به روشنی «فرقه گرایانه» است و کمکی به پایان دادن به بحران نمی‌کند.

او افزود کلید پیروزی محافظت از عراقی یکپارچه است «که از دسته بندی‌های فرقه‌ای دوری کند.»

هنگامی که حیدر العبادی سال ۲۰۱۴، جانشین نوری مالکی یعنی نخست وزیری شد که عامل بسیاری از شکاف‌ها در عراق شناخته می‌شد، به نظر می‌رسید که برای تغییر وضعیت بسیار امیدوار است. دولت العبادی بار‌ها وعده آموزش و مجهز کردن نیروهای عشایر الانبار را داد، با این امید که بتواند نمونه «شوراهای بیداری» را تکرار کند. طرح «شوراهای بیداری» را آمریکا در عراق در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ پیاده کرد، هنگامی که شمار نیرو‌هایش را در این کشور افزایش داد و سرانجام موفق شد شاخه القاعده را که «دولت اسلامی عراق» نام داشت، شکست دهد.

اما اکنون امید به شکل گیری ائتلافی جدید با عشایر سنی کاهش یافته است.

به احتمال زیاد حضور گروه‌های شبه نظامی شیعه در نزدیکی رمادی، باعث افرایش شکاف‌ها در عراق حتی در میان سنی‌ها شود. در حالی که برخی از شیوخ عشایر از حضور شبه نظامیان شیعه استقبال کردند، اما بسیاری از آن‌ها نیز از معتقدند تفاوت زیادی میان العبادی و مالکی وجود ندارد.

شیخ علی حماد از شیوخ عشایر فلوجه در استان الانبار، دولت عراق را متهم کرد که به طور عمد اجازه سقوط رمادی را داده تا بهانه برای حضور شبه نظامیان شیعه در استان فراهم شود.

او می‌گوید: «آن‌ها می‌خواستند اوضاع به این نقطه برسد. مردم و شورای اداری استان مجبور به موافقت با ورود نیروهای حشد الشعبی بودند زیرا دولت به ما اسلحه نمی‌دهد.»

او ادامه داد: «(العبادی) چه کاری برای ما کرد؟ آری.. روشش متفاوت است و گفتمانش فرقه‌ای نیست، اما ما چیز ملموسی ندیدیم تا به این باور برسیم که با مالکی تفاوت دارد. العبادی حاکم بغداد نیست بلکه این شبه نظامیان هستند که حکومت می‌کنند.»