.
.
.

بیش از۱۰۰ کشته و زخمی در حمله انتحاری به مسجدی در سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور سعودی روز جمعه ۲۲-۵-۲۰۱۵ اعلام کرد، در حمله یک مهاجم انتحاری به مسجدی در شهرک «القدیح» در استان القطیف تعدادی از نمازگزاران شهید و زخمی شدند.

به گزارش العربیه، وزارت کشور سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد، هنگامی که شماری از اهالی شهرک القدیح در مسجد امام علی در حال نماز بودند، یک شخص انتحاری مواد منفجره‌ای را که حمل می‌کرد، منفجر کرده و باعث شهادت ۲۱ تن از نمازگزاران و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر دیگر شد.

برپایه این گزارش، مقامات محلی پس از وقوع حادثه بلافاصله زخمی‌ها را به بیمارستان‌های مضر و مرکزی قطیف منتقل کردند.

مقامات امنیتی سعودی انفجار مسجد امام علی را اقدامی تروریستی دانسته و جهت دستگیری عاملان این جنایت، جستجو و تحقیق را آغاز کردند.

بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی از منابع پزشکی سعودی در این انفجار ۲۱ تن شهید و۶۶ تن زخمی شده‌اند.

شهرک القدیح، با مساحتی در حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع در شمال غرب شهر قطیف و تقریبا در فاصله یک مایلی این شهر واقع شده است. این شهرک از ناحیه شرقی به ساحل خلیج منتهی می‌شود.

شهرک القدیح مانند دیگر شهرک‌های القطیف به ماهیگری و تجارت مروارید معروف است.

هیئت علمای عظام: تروریست ها عامل اجرایی اهداف بی گانگان هستند

از سویی دبیرخانه هیئت علمای عظام سعودی، به شدت انفجار مسجد در شهرک قدیح را محکوم کرد و آن را جنایتی زشت با هدف ضربه زدن به وحدت سعودی و بر هم زدن ثباتش دانست. این هیئت همچنین افزود که عاملان، تروریست های جنایتگاری هستند که اهداف بی گانگان را اجرا می کنند، هیچ حرمتی را رعایت نمی کنند و عمل کردن پادشاهی سعودی به وظایف دینی، عربی و اسلامی خود، آن ها را خشمگین کرده است.

شیخ فهد بن سعد الماجد دبیرکل هیئت علمای عظام نیز گفت که هوشیاری مردم سعودی، پس از خدا بزرگترین مانع در مسیر تروریست ها خواهد بود که ایمان از دل هایشان جدا شده و در آرزوی ایجاد فتنه میان افراد این ملت هستند که بر گرد اولیای امر خود متحد است و امنیت، رفاه و ثبات در محیطی آکنده از فتنه و جنگ برایش فراهم شده است.

او افزود: «از همه شهروندان، علما و روشنفکران می خواهیم که برای استحکام همبستگی داخلی و از میان بردن فرصت های دشمنان در کمین نشسته که از ده ها پیش در پی فرصتی برای ایجاد نا امنی و بی ثبانتی در کشور حرمین هستند، همنوا شوند، خداوند و پس آن شهروندان که نیروهای امنیتی ما هستند و جان های خود را در مسیر دفاع از حرمت های دین و مرزها، امنیت و ثبات کشور قربانی می کنند، در مقابل این دشمنان می ایستند، اعتماد ما به آن ها پس از خدا در تسلیم عاملان این عملیات تروریستی به دست دستگاه قضایی برای مجازات شرعی قاطع آن ها، بسیار بزرگ است.»

شورای عالی قضایی: دست هایی پنهان در پی تفرقه هستند

از سویی دبیرکل شورای عالی قضایی سعودی، این حادثه دردناک را که در شهرک قدیح در استان قطیف پس از نماز جمعه به کشته و زخمی شدن مردم در عملی دردناک و بزدلانه انجامید، محکوم کرد.

سلمان بن محمد النشوان دبیرکل و سخنگوی رسمی شورای عالی قضایی به «العربیه.نت» گفت که: «این عمل جنایتکارانه خبیث، هیچ ارتباطی با دین و اسلام ندارد و نمی توان عامل آن را مسلمان عاقل آگاه به حلال و حرام و مدرک به حرمت خون و عصمت آن دانست. این مساله ما را وا می دارد تا هشدار دهیم که دست هایی پنهان در پی به لرزه انداختن امنیت در کشورمان، ایجاد تفرقه و پاشیدن بذر فرقه گرایی زشت میان فرزندان وطن از را شعله ور کردن آتش اختلافات کینه توزانه هستند که نتایج آن برای جامعه بسیار خطرناک است.»

او افزود: «ما در این برهه پیش از هر زمانی نیاز به متحد شدن پشت سر اولیای امر و گرفتن فرصت از قدرت های خارجی برای محقق کردن اهدافشان داریم.»