.
.
.

داعش خطوط دفاعی نیروهای عراقی را در شرق رمادی در هم شکست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس و جنگجویان عشایر عراق می‌گویند که شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، روز پنجشنبه ۲۱ مه، دفاع نیروهای عراقی را در شهرک الحصیبه در شرق رمادی در هم شکستند و بخش اعظم این شهر را به تصرف خود در آوردند.

شهرک الحصیبه در میان راه رمادی تا پایگاه هوایی الحبانیه واقع است که نیروهای عراقی و شبه نظامیان شیعه موسوم به «حشد الشعبی» در آن مستقر هستند. الحصیبه خط مقدم درگیری با شبه نظامیان داعش در شرق رمادی به شمار می‌آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگرد پلیس خالد الفهداوی گفته است که اوضاع بسیار بد است و شبه نظامیان داعش خط دفاعی در الحصیبه را در هم شکستند.

او ادامه داد که نیروهای دولتی، به بخش شرقی شهر عقب نشینی کردند و در انتظار رسیدن کمک و حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبر آمریکا و جنگنده‌های عراقی به مواضع داعش است.

در همین حال رافع الفهداوی شیخ عشیره البوفهد در مصاحبه با العربیه گفت که نیروهای دولتی بدون اخطار قبلی از حصیبه عقب نشینی کردند و این مساله به پیشروی شبه نظامیان داعش انجامید.

او ادامه داد که از شبه نظامیان شیعه که در پایگاه هوایی الحبانیه مستقر هستند کمک خواست اما این درخواست‌ها بی‌پاسخ ماند. او ادامه داد که به حاضران در پایگاه الحبانیه گفتند که در حال طرح ریزی برای عملیات هستند.

الفهداوی همچنین نسبت به قتل عام مردم در الحصیبه هشدار داد. به ویژه اینکه عشایر این منطقه دوشادوش نیروهای دولتی با شبه نظامیان داعش جنگیدند.

شبه نظامیان داعش روز یکشنبه با تصرف شهر رمادی، بزرگ‌ترین شکست از تابستان گذشته را به نیروهای عراقی تحمیل کردند. این پیشروی ناتوانی ارتش عراق و اثر محدود حملات هوایی ائتلاف بین الملل را نشان داد. به ویژه اینکه با تصرف رمادی، مقادیر زیادی اسلحه و مهات پیشرفته به دست شبه نظامیان تندرو افتاد.

گروه داعش در تلاش است پیروزهای خود را در استان الانبار، بزرگ‌ترین استان عراق افزایش دهد.

در همین حال نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه می‌گویند که خود را از پایگاه الحبانیه برای عملیات بازپس گیری رمادی آماده می‌کنند.