فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پنتاگون: ارتش عراق مقادیر زیادی اسلحه برای داعش در رمادی‌‌ رها کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که نیروهای ارتش عراق، مقادیر زیادی از اسلحه و مهمات را یکشنبه گذشته هنگام عقب نشینی از شهر رمادی‌‌ رها کرد و این اسلحه به دست شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش افتاد.

  بنا بر اعلام پنتاگون، تعدادی تانک، خودروی زرهی و توپخانه سنگین، از جمله اسلحه‌ای بود که در رمادی به دست داعش افتاد.

  پیش از این و هنگام تصرف شهر موصل توسط شبه نظامیان داعش در ژوئن گذشته، این گروه به مقادیر زیادی از اسلحه و مهمات پیشرفته آمریکایی که ارتش عراق آن را‌‌ رها کرده بود دست یافت. پس از آن بود که توان داعش چند برابر گذشته شد و به گروهی تبدیل شد که نیروهای با خودروهای نظامی و تانک‌های آمریکایی، در مناطق تحت تصرف خود جابه جا می‌شوند. این گروه همچنین بخشی از این اسلحه را برای نیروهای خود در سوریه ارسال کرد.

  به گفته وزارت دفاع آمریکا، آنچه در موصل روی داد، اکنون در رمادی که ارتش عراق آن را یکشنبه گذشته از دست داد، تکرار شد.

  پنتاگون در بیانیه خود آورده است که ارتش عراق شش تانک، شش توپخانه سنگین، ده‌ها نفربر، حدود صد خودروی زرهی همفی، و خطرناک‌تر از آن مقادیر زیاد و نامشخصی از مهمات متوسط و سنگین را در رمادی‌‌ رها کرده است.

  تکرار شکست‌های نیروهای عراقی و تکرار سناریوی موصل، گروه داعش را خطرناک‌تر می‌کند و نیازمندی‌هایش از اسلحه و مهمات برای ماه‌های آینده را فراهم می‌کند. به گفته مسئولان آمریکایی، در صورتی که دولت عراق گام‌های سریعتری در مسیر شریک کردن عشایر الانبار در دفاع از شهر‌ها و روستا‌هایشان بر می‌داشت، می‌شد جلوی تکرار این سناریو را گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران