فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نخست وزیر عراق خطرناک‌ترین گزینه را در رمادی انتخاب کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  ماه گذشته حیدر العبادی نخست وزیر عراق از پایگاه نظامی الحبانیه واقع در قلب مناطق سنی نشین عراق بازدید کرد؛ دیداری که باعث بالا رفتن روحیه و شور جنگجویان هوادار دولت بغداد شد، کسانی که نقش آن‌ها در جنگ علیه شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش «محوری» به شمار می‌آید.

  اما تصرف شهر رمادی مرکز استان الانبار توسط داعش، عبادی –که بهترین گزینه برای از میان بردن شکاف‌های مذهبی به شمار می‌آمد- را مجبور به انتخاب خطرناک‌ترین گزینه‌های اندک پیش رو کرد و آن تصمیم به استفاده از شبه نظامیان حشد الشعبی (بسیج عراقی) است که از شماری از گروه‌های شبه نظامی شیعه تشکیل شده است؛ گروه‌هایی که از مدت‌ها پیش از عوامل بر هم زدن ثبات در عراق به شمار می‌آمدند.

  روز دوشنبه ۱۸ ماه مه، نخستین گروه از شبه نظامیان شیعه شامل حدود ۳هزار جنگجو، به پایگاه نظامی الحبانیه در غرب رمادی رسیدند. این نخستین گام بغداد برای بازپس گیری رمادی بود؛ شهری که شکست در آن بزرگ‌ترین شکست برای دولت عراق از نیمه سال گذشته به شمار می‌آید.

  گروه‌های شبه نظامی شیعه می‌گویند که هدف آن‌ها‌‌ رها ساختن عراق از گروهی تندرو است که مساحت‌های بزرگی از سوریه را نیز تصرف کرده است.

  برخی از سنی‌ها می‌گویند که شبه نظامیان شیعه نیز تجاوزهایی ناقض حقوق بشر انجام می‌دهند. به گفته آن‌ها این شبه نظامیان اقدام به ربودن و کشتن افرادی از طایفه سنی می‌کنند و دولت، ضعیف‌تر از آن است که بخواهد جلویشان را بگیرد. این گروه‌ها اما این اتهام‌ها را رد می‌کنند.

  با تصرف رمادی توسط شبه نظامیان داعش، شمار گزینه‌های پیش روی العبادی برای مقابله با این گروه که بر بخش‌های بزرگی از شمال و غرب عراق تسلط دارد، کاهش یافت.

  نیروهای مسلح عراق تا کنون توانایی خود را برای مقابله با شبه نظامیان داعش بدون کمک گروه‌های شبه نظامی شیعه پشتیبانی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران و همچنین حملات هوایی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، اثبات نکرده‌اند.

  هنگامی که حیدر العبادی سال ۲۰۱۴، جانشین نوری مالکی یعنی نخست وزیری شد که عامل بسیاری از شکاف‌ها در عراق شناخته می‌شد، به نظر می‌رسید که برای تغییر وضعیت بسیار امیدوار است. دولت العبادی بار‌ها وعده آموزش و مجهز کردن نیروهای عشایر الانبار را داد، با این امید که بتواند نمونه «شوراهای بیداری» را تکرار کند. طرح «شوراهای بیداری» را آمریکا در عراق در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ پیاده کرد، هنگامی که شمار نیرو‌هایش را در این کشور افزایش داد و سرانجام موفق شد شاخه القاعده را که «دولت اسلامی عراق» نام داشت، شکست دهد.

  اما اکنون امید به شکل گیری ائتلافی جدید با عشایر سنی کاهش یافته است.

  زنگ خطر

  پیشروی داعش در رمادی، چند زنگ خطر را حتی میان عشایر سنی که از شبه نظامیان شیعه ترس دارند، به صدا در آورد؛ مساله‌ای که باعث شد العبادی نزدیک‌ترین گزینه موجود را انتخاب کند.

  تحلیلگران می‌گویند که با افزایش تکیه دولت العبادی بر شبه نظامیان شیعه هم پیمان خود، نفوذ ایران در عراق بیش از گذشته می‌شود.

  چارلز لستر کار‌شناس انستیتوی تحقیقاتی بروکینگز در دوحه به خبرگزاری رویترز گفته است: «گمان نمی‌کنم العبادی به اندازه نوری مالکی با سنی‌ها دشمنی داشته باشد اما فکر نمی‌کنم در این لحظه گزینه‌های بیشتری روی میز داشته باشد.»

  او افزود: «هنگامی که می‌شنوی شورای اداری استان الانبار خواهان مشارکت حشد الشعبی در نبردهای این استان است، این خود توجیه کافی را برای العبادی به منظور استفاده از این نیرو‌ها فراهم می‌کند.»

  به دلیل وجود شمار زیادی از شبه نظامیان شیعه در بغداد پایتخت عراق و مناطق اطراف آن، بعید است که این شهر به زودی به تصرف شبه نظامیان داعش در آید؛ البته اگر چنین اقدامی ممکن باشد. اما حضور شبه نظامیان داعش در رمادی نزدیک به بغداد، سوال‌های زیادی درباره سرنوشت عراق مطرح می‌کند؛ کشوری که از حملات هوایی ائتلاف بین الملل به رهبر آمریکا سود برد اما همچنان داعش، خطر امنیتی بزرگی برایش به شمار می‌رود.

  به احتمال زیاد حضور گروه‌های شبه نظامی شیعه در نزدیکی رمادی، باعث افرایش شکاف‌ها در عراق حتی در میان سنی‌ها شود. در حالی که برخی از شیوخ عشایر از حضور شبه نظامیان شیعه استقبال کردند، اما بسیاری از آن‌ها نیز از معتقدند تفاوت زیادی میان العبادی و مالکی وجود ندارد.

  شیخ علی حماد از شیوخ عشایر فلوجه در استان الانبار، دولت عراق را متهم کرد که به طور عمد اجازه سقوط رمادی را داده تا بهانه برای حضور شبه نظامیان شیعه در استان فراهم شود.

  او می‌گوید: «آن‌ها می‌خواستند اوضاع به این نقطه برسد. مردم و شورای اداری استان مجبور به موافقت با ورود نیروهای حشد الشعبی بودند زیرا دولت به ما اسلحه نمی‌دهد.»

  او ادامه داد: «(العبادی) چه کاری برای ما کرد؟ آری.. روشش متفاوت است و گفتمانش فرقه‌ای نیست، اما ما چیز ملموسی ندیدیم تا به این باور برسیم که با مالکی تفاوت دارد. العبادی حاکم بغداد نیست بلکه این شبه نظامیان هستند که حکومت می‌کنند.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران