.
.
.

پایان آتش بس یمن؛ از سرگیری حملات ائتلاف به مواضع حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع العربیه خبر دادند که نیروهای ائتلاف عربی به رهبری سعودی مواضع حوثی‌ها و متحدانشان را در عدن بمباران کردند.

این حملات هوایی پس از پایان آتش بس انسانی پنج روزه در یمن صورت می‌گیرد.

منابع العربیه گفتند که فرودگاه عدن و منطقه خور مکسر از جمله اهداف بمباران شده هستند.

خبرگزاری فرانسه هم گزارش داده است که یک ساعت پس از پایان آتش بس انسانی پنج روزه، ائتلاف عربی با دو حمله هوایی مواض حوثی‌ها را در عدن بمباران کرد.

بنا بر این گزارش در یکی از حملات کاخ ریاست جمهوری در عدن و در دیگری پایگعه نیروهای ویژه در این شهر هدف قرار گرفتند. این مواضع را شبه نظامیان حوثی و متحدانشان یعنی نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن تصرف کرده‌اند.

آتش بس انسانی شامگاه سه شنبه آغاز شده بود و ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ پایان یافت. برخی گمانه زنی‌ها از احتمال تمدید آتش بس با وجودانتشار گزارش‌هایی از نقض آن توسط شبه نظامیان حوثی حکایت داشت.

اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن یکشنبه در کنفرانس «نجات یمن» که در ریاض پایتخت سعودی در حال برگزاری است، خواستار تمدید آتش بس انسانی شد.

ولد الشیخ همچنین در مصاحبه با العربیه گفت نشانه‌هایی امیدوار کننده از امکان تمدید آتش بس وجود دارد. او گفت که با همه طرف‌ها تماس گرفته و احساس مثبتی نسبت به نتایج تماس‌هایش دارد.

خالد بحاح معاون رئیس جمهوری یمن که ریاست دولت این کشور را نیز بر عهده دارد هم گفته بود که دولتش با تمدید آتش بس موافق است اما چنین تصمیمی به «وضعیت روی زمین» بستگی دارد

او در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته بود: «نیاز به تمدید آتش بس نه تنها برای ۵ روز بلکه برای مدت زمان بیشتر وجود دارد اما چنین تصمیمی به وضعیت بر روی زمین بسته است.»