.
.
.

ولايتى: تهدیدهای آمریکا «اصل مذاکره» را به خطر می اندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی‌اکبر ولايتی، مشاور امور بين‌الملل رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه در مصاحبه ای هشدار داد که در صورت ادامه «تهديدهای نظامی و تناقضگویی» دولت آمریکا، اصل مذاکرات هسته ای به خطر می افتد.

مشاور امور بین الملل رهبر ایران گفت: «آمریکا به یک «دن‌کیشوت» تبدیل شده که فقط در «توهم ابرقدرتی» است و با تکیه بر گذشته‌اش، دیگران را تهدید می‌کند».

ولایتی در این مصاحبه افزود: «در طول مذاکرات هسته‌ای، ایران همواره به اصول دیپلماتیک پایبند بوده است، اما وقتی به طرف آمریکایی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم نه‌تنها از تهدیدهای خود نکاسته، بلکه حتی آن‌ها را افزایش هم داده است. چرا آمریکا اصرار دارد (فارغ از اینکه بتواند یا نتواند) ایران را تهدید نظامی کند؟».

اظهارات ولایتی در واکنش به سخنان شماری از مقام های ایالات متحده از جمله جوبایدن معاون اول رياست جمهوری آمریکا بیان شده است.
جوبایدن در اظهارات اخیر خود گفته بود، اگر لازم باشد ايالات متحده همچنان حاضر است برای متوقف کردن برنامه اتمی ايران، عليه آن کشور اقدام نظامی انجام دهد.

ولایتی در بخشی از سخنان خود گفت: «این تصور و دیدگاه آمریکایی‌ها باقی‌مانده از دوره‌ای است که آن‌ها هر جای دنیا که فکر می‌کردند باید دخالت کنند، دخالت می‌کردند و هیچ مانعی هم سر راه خودشان نمی‌دیدند؛ به‌خصوص بعد از فروپاشی شوروی. بوش پدر در سال ۱۹۹۰ یا ۱۹۹۱ در مراسمی در جمع نیروی دریایی آمریکا حاضر شد و گفت امروز تنها ابرقدرت در دنیا آمریکاست. آن‌ها با تصور جهان تک‌قطبی به مسائل وارد شدند و از آن به بعد دخالت‌های غیرمشروع بسیاری، بدون پشتوانه‌ی بین‌المللی، انجام دادند؛ به‌خصوص در کشورهای اسلامی از جمله افغانستان، سومالی و عراق. البته نکته‌ی مهم این است که در همه‌ی این اتفاقات شکست خوردند و به اهداف خودشان نرسیدند. در حال حاضر، از آن تصور، تفکر و دیدگاه دنیای تک‌قطبی، فقط یک توهم برای آمریکایی‌ها باقی مانده است. در حقیقت آمریکا به یک «دُن‌کیشوت» تبدیل شده که فقط در «توهم ابرقدرتی» است و با تکیه به گذشته‌اش، دیگران را تهدید می‌کند.

ولایتی تاکيد کرد:«مذاکرات بايد براساس همان قرارهای اوليه پيش برود» و «آمريکايی‌ها نبايد همين‌طور به روش خودشان ادامه بدهند، تهديد کنند و با دورويی‌های سياسی سعی کنند به اهداف خودشان برسند.»

وی افزود: «در مورد ایران قطعاً این تهدیدها پشتوانه‌ی عملی ندارند. تجربه‌ای که آمریکا در کشورهای ضعیف‌تر از ایران دارد، تجربه‌ی شکست‌خورده‌ای است. به همین علت، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، در همان ابتدای دوره‌ی اول ریاست‌جمهوری، یکی از وعده‌هایش این بود که هر جا نیروهای آمریکایی درگیر هستند، آن‌ها را به وطنشان برمی‌گرداند و تا آنجا که ممکن است، از دخالت‌های نظامی در دنیا کم می‌کند. لذا این نوع ادعاها با سیاست کلی آن‌ها مغایرت دارد. ایران سابقه‌ی طولانی از شنیدن این نوع تهدیدها دارد و امروز این تهدیدها بی‌پشتوانه‌ترین تهدید‌ها در طول تاریخ انقلاب اسلامی است. بنابراین نکته‌ی اول این است که جرئت عملی کردن این تهدیدها را ندارند».

علی‌اکبر ولايتی در انتقاد از سیاست آمریکا در رابطه با مذاکرات گفته است، «از يک طرف رئيس‌ جمهور آمريکا می‌گويد اگر کنگره بخواهد کاری کند، ما وتو می‌کنيم و از طرف ديگر، با اين موضوع که مصوبه‌‌ای برخلاف روند توافق در کنگره تصويب شود، موافقت می‌کند.»

مشاور امور بين‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، اين را «يک نوع تناقض در گفتار و رفتار» دانسته و افزوده است: «اگر به اين تناقضات، آن تهديدها هم اضافه شود، يکی از نتايجش اين است که اصل مذاکرات به خطر می‌افتد».

اخیرا کنگره آمريکا طرحی را به تصويب رساند که بر اساس آن می‌تواند بر توافق احتمالی اتمی با ايران نظارت و در صورت امکان حتی آن را رد کند. دولت باراک اوباما نيز اعلام کرده که رئيس جمهور به علت تغييرات صورت گرفته در اين طرح، آن را امضا خواهد کرد.

گفتنی است که ايران، آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان، چهارشنبه یکم ژوییه سال جاری را به عنوان آخرين مهلت خود برای رسيدن به توافق جامع تعيين کرده‌اند.