.
.
.

فدراسیون فوتبال فلسطین از فیفا خواستار تعلیق اسرائیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فدراسیون فوتبال فلسطین در صدد است طرحی را به جلسه سالانه فیفا ارائه و درخواست کند که عضویت فدراسیون فوتبال اسرائیل در این سازمان بین المللی به حالت تعویق در آید. فیفا قرار است جلسه سالیانه خود را در 29 و 28 ماه جاری مه برگزار کند.

فدراسیون فوتبال فلسطین می گوید: "از اعضای فیفا می خواهیم که به این طرح پیشنهادی ما رای مثبت بدهند."

تیم فوتبال فلسطین ژانویه گذشته در بازیهای آسیایی مورد استقبال وسیع تماشاچیانی از ملت های گوناگون قرار گرفت. رسیدن تیم فوتبال فلسطین به بازی های جام آسیایی با توجه به موانعی که پیش روی خود داشت، دستاوردی بزرگ و قهرمانانه بود.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، این تیم شانه به شانه در کنار این رژیم ایستاد. بازیکنان فلسطینی مورد اصابت گلوله قرار گرفته، مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند، بمباران شده اند، مانند دیگر هموطنان فلسطینی خود زندانی شده اند. از سفر و شرکت در تورنامنت ها محروم شده اند. همه این تحقیرها و رنج ها را اسرائیل نگرانی های امنیتی عنوان کرده است. اسرائیل با علم کردن ادعای واهی خود به بهانه نگرانی های امنیتی از ساختن و تعمیر امکانات ورزشی برای فلسطینیان جلوگیری کرده است. این در خواست به تعلیق در آوردن اسرائیل از فیفا جوابی به تمام این بی عدالتی هاست.

فدراسیون فوتبال اسرائیل، تیم های غیرقانونی شهرک نشین های یهودی را در مسابقات و لیگ های خود می پذیرد. این سازمان بطور نژادپرستانه تیم ملی نوجوانان فلسطینی را مورد تبعیض قرار داده که فلسطینیان مجبور شده اند که از راه های قانونی علیه عملکرد فدراسیون فوتبال اسرائیل اقدام کنند. این سازمان هرگز باشگاه "بیتار جروزالم" را که مدتهاست استخدام بازیکنان عرب را ممنوع کرده، اقدامی انجام نداده است و یا اینکه این سازمان هرگز اقدامی علیه طرفداران خشونت گرا و ضد عرب این باشگاه نکرده است. هواداران این باشگاه بارها علیه عرب ها دست به خشونت زده اند. دو سال دیپلماسی در این باره منجر به هیچ تغییری در سیاست فدراسیون فوتبال اسرائیل نشده است به همین دلیل باید فیفا تصمیمات تنبیهی برای دفاع از حقوق بشر ، علیه اسرائیل اتخاذ کند. سی سال اخراج آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید از این سازمان مثال و پیشینه خوبی برای به تعلیق در آوردن اسرائیل از این سازمان است. حال برای دفاع از حقوق بشر فلسطینیان نیاز به اقدام عملی این سازمان است.

درسی که می توان گرفت این است که نمی توان با رژیم آپارتاید وارد تعاملی مثبت شد وتعلیق اسرائیل تنها راه مخالفت اصولی با آن است.

فیفا به علت ضایع شدن حقوق فلسطینیان و فدراسیون فوتبال ، به آنها بدهکار است و باید برای دسترسی فدراسیون فوتبال فلسطین از امکانات این سازمان مورد حمایت قرار گیرد. فیفا باید از درخواست فلسطینیان برای به تعلیق در آوردن فدراسیون فوتبال اسرائیل حمایت کند.

شخصیت های زیر از این درخواست فلسطینیان حمایت کرده اند:

جون برگر، رودنی بیکراشتاف، بریتن بریتنباچ، نوام چومسکی، ریچارد فالک، پات گافنی، کشیش گارت هیویت، رونی کاسریلز، آکی کاوریماکی، بروس کنت، کن لواچ، میکاییل مانزفیلد، میریام مارگولیز، جون پیلگر،روب بوسل، سلمان ابو سیتا، احداف سویف، جونی تونگ، بنیامین زپانیه.