.
.
.

نگرانی شديد آمريكا از صدور حکم اعدام مرسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا از حکم اعدام صادر شده برای محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر از هوادارنش، اظهار نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یکی از دیپلمات های وزارت خارجه آمریکا گفته است ما بارها مخالفت خود را با صدور چنین احکامی اعلام کردیم. صدور حکم اعدام دسته جمعی از سوی دادگاه های مصری با تعهدات بین‌المللی این کشور و حکومت قانون همخوانی ندارد.

این مقام وزارت خارجه که نخواست نامش فاش شود گفته است با توجه به اینکه احکام صادره هنوز در دادگاه تجدید نظر تایید نشده اند، ایالات متحده از مقامات قضایی مصری خواهد خواست که محاکمه متهمان را به صورت فردی و با ابزار قانونی و قضایی دقیق انجام دهد تا احکام صادره عادلانه باشد.

روز شنبه ۱۶ماه مه دادگاهی در مصر محمد مرسی، و تعدادی از هواداران اخوان المسلمین را به اتهام سازماندهی حمله به یک زندان و فرار چند هزار تن از زندانیان در سال ۲۰۱۱ به مرگ محکوم کرده است.

حمله به زندان در ژانویه سال ٢٠١١ و در جریان تظاهرات اعتراضی علیه حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر روی داد و تعدادی از اعضای زندانی اخوان المسلمین، از جمله آقای مرسی، موفق به فرار شدند.

محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین مصر یکی از محکومان به اعدام است.

براساس حکم این دادگاه ۱۰۵ نفر دیگر هم به زندان محکوم شده‌اند

براساس قوانین مصر، قبل از اجرای این حکم، قاضی باید نظر مفتی اعظم الازهر را درباره صدور این حکم جویا شود.

طبق قوانین قضایی مصر حتی اگر مفتی اعظم، این حکم را تایید کند محکوم می تواند تقاضای تجدید نظر کند.

مخالفان دولت کنونی مصر و اخوان المسلمین احکام صادره در حق محمد مرسی و هوادارانش را سیاسی قلمداد کردند.

محمد مرسی در ژوئیه ۲۰۱۳ میلادی در پی اعتراضات ملیونی مردم مصر در میدان تحریر قاهره توسط ارتش مصر از ریاست جمهوری برکنار شد.