.
.
.

سقوط شهر رمادی عراق به دست داعش پس از فرار ارتش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مسئول عراقی که نامش فاش نشده است، به شبکه خبری CNN گفته است که شهر رمادی مرکز استان الانبار عراق به طور کامل به دست گروه شبه نظامی دولت اسلامی موسوم به داعش افتاده و تمام نیروهای نظامی عراق از این شهر عقب نشنی کرده‌اند.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها از گروه بزرگی از نیروهای امنیتی عراق به سمت شهر رمادی برای بازپس گیری این شهر از شبه نظامیان داعش حکایت دارد.

پیش از این گروه داعش شامگاه یکشنبه ۱۷ مه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که شهر رمادی را به طور کامل تصرف کرده است. در بیانیه داعش آمده است: «شهر رمادی به طور کامل از صفوی‌ها (واژه‌ای که داعش برای توصیف نیروهای عراقی استفاده می‌کند) و وابستگانشان پاکسازی شد. پایگاه لشکر هشتم که بزرگ‌ترین پایگاه صفوی‌ها در شهر است مورد حمله قرار گرفت و گردان تانک‌ها و موشک انداز‌ها علاوه بر ساختمان پایگاه به تصرف در آمد.»

دلف الکبیسی قائم مقام رمادی که در شهرک الخالدیه در ضرق رمادی حضور دارد هم گفته بود که گروه داعش بر ۹۰درصد شهر رمادی کنترل دارد.

او اظهار داشت که شبه نظامیان داعش صبح یکشنبه هفت خودروی بمب گذاری شده را در مناطق الملعب و البوعلوان منفجر کردند و نیروهای عراقی و جنگجویان عشایر را مجبور به عقب نشینی به بخش شرقی شهر کردند؛ مساله‌ای که باعث شد شبه نظامیان ساختمان استانداری، مسجد الکبیر، ساختمان اداره مبارزه با تروریسم و مناطق اطراف آن را تصرف کنند.

الکبیسی افزود که شبه نظامیان داعش با آهستگی پیشروی کردند، اقدام به تامین امنیت مناطق تصرف شده برای خود کردند، تک تیراندازان خود را بر بالای ساختمان‌ها مستقر کرد و شمار بیشتری از خودروهای بمب گذاری شده را منفجر کرد؛ مساله‌ای که باعث شد نیروهای امنیتی به سمت الخالدیه که در ۲۵ کیلومتری شرق رمادی واقع است عقب نشینی کنند.

شبه نظامیان داعش بعد از ظهر یکشنبه موفق شده بودند مرکز عملیات استان الانبار را که در غرب شهر رمادی واقع است، تصرف کنند.

العبادی از شبه نظامیان کمک می‌خواهد

در مقابل حیدر العبادی نخست وزیر عراق از شبه نظامیان موسوم به حشد الشعبی (بسیج مردمی) که اکثرشان از گروه‌های مسلح شیعه هستند خواست خود را برای شرکت در درگیری‌های استان الانبار که اکثر ساکنانش سنی مذهب هستند، آماده کنند. او همچنین از نیروهای دولتی خواست «استقامت» کنند و به داعش اجازه پیشروی در استان الانبار را ندهند.

بدین ترتیب رمادی نخستین شهر بزرگی است که شبه نظامیان داعش آن را پس از آغاز عملیات گسترده نیروهای دولتی و شبه نظامیان همپیمانش علیه این گروه، تصرف کردند. رمادی همچنین پس از موصل مرکز استان نینوا دومین مرکز استانی است که به کنترل شبه نظامیان داعش در می‌آید.

حمله گسترده داعش به شهر رمادی شامگاه پنجشنبه آغاز شده بود. این حمله با تحرکات این گروه شبه نظامی در جبهه‌های دیگری در استان الانبار و همچنین استفاده از شمار زیادی از مهاجمان انتحاری همراه بود؛ مساله‌ای که برای داعش امکان تصرف مناطق جدیدی از رمادی را فراهم کرد.