.
.
.

رئیس جمهوری یمن: برای بازگرداندن وطن غصب شده مبارزه می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز یکشنبه در ریاض پایتخت سعودی، کنفرانس «نجات یمن» با مشارکت ۲۵۰ شخصیت از جمله شخصیت‌هایی از شورای همکاری خلیج و سازمان ملل متحد آغاز شد.

عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری در سخنانی در این کنفرانس گفت که عملیات «توفان قاطعیت» واکنشی بود که «طمع ورزی کودتاگران و کسانی که از آن‌ها حمایت می‌کنند». او افزود: «این کنفرانس در پی بازگشت ثبات و مشروعیت به یمن است».

«توفان قاطعیت» نام عملیات نظامی است که ائتلاف عربی به رهبری سعودی به منظور حمایت از دولت قانونی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی آغاز کرد. در این عملیات موضع گروه شبه نظامی حوثی و متحدانش هدف حملات هوایی نیروهای ائتلاف قرار گرفت.

الزیانی در سخنان خود بر ضرورت از سر گیری روند سیاسی در یمن برپایه ابتکار عمل خلیجی و افزایش سطح همکاری میان کشورهای خلیج و یمن تاکید کرد. او گفت: «برگزاری این کنفرانس در ریاض دلیلی بر پشتیبانی خلیجی است.»

از سویی عبد ربه منصور هادی در سخنرانی خود که «کنفرانس نجات یمن» برای همه یمنی‌ها بدون استثنا است. او با بیان اینکه مردم یمن بار جنگ و محاصره ظالمانه شبه نظامیان را بر دوش کشیدند، اظهار داشت: «سرنوشت وحشیت زباله‌دان تاریخ است.»

هادی افزود: «به زودی بر قدرت‌های ستمگر پیروز خواهیم شد و در برابر ملت یمن سر خواهیم کرد. ما اکنون با مشاهده آوارگی مردم یمن در نتیجه تجاوزهای شبه نظامیان، رنج می‌بریم. اما به مردم یمن وعده می‌دهیم که گشایش نزدیک خواهد بود.» او تاکید کرد: «شبه نظامیان پشتیبانی شده از سوی نظام سابق یمن، روند انتقال مسالمت آمیز قدرت را در کشور متوقف کردند.»

رئیس جمهوری یمن گفن: «ما برای باز پس گیری وطنی غصب شده که شبه نظامیان آن را خسته کردند، مبارزه می‌کنیم. مردم یمن بخشی از تار و پئد کشورهای شورای همکاری هستند.» او همچنین از «ائتلاف عربی که به قاطعیت و امید به درخواست بازپس گیری شهرهای یمنی پاسخ گفت» تشکر کرد.

از سویی اسماعیل ولد الشیخ فرستاده سازمان ملل در امور یمن خواستار تمدید آتش بس ۵ روزه در این کشور تا حداقل ۵ روز دیگر شد.
در ابتدا عبدالعزیز جباری رئیس هیئت مشورتی کنفرانس «نجات یمن»، در باره فعالیت‌های این کنفرانس گفته بود: «کنفرانس مسائل مختلفی از جمله بحران سیاسی و اقتصادی یمن را بررسی خواهد کرد.»

وی افزوده بود: «تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید توسط هیئت یمنی برای به رفراندوم گذاشتن آن در آینده نزدیک در یمن یکی از کارهای این کنفرانس خواهد بود.»

جباری اظهار داشته بود: «در قانون اساسی جدید یمن حدود اختیارات حکومت مرکزی، اقالیم و ایالت‌ها مشخص شده است.»