.
.
.

احتمال تمدید آتش بس انسانی در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نزدیک به ائتلاف عربی به رهبری سعودی در یمن، از احتمال تمدید آتش بس انسانی در این کشور خبر دادند. این در حالی است که شامگاه یکشنبه ۱۷ مه آتش بس انسانی پنج روزه اعلام شده از سوی ائتلاف پایان می‌یابد. هنوز فرماندهی ائتلاف خبری رسمی در این باره منتشر نکرده است.

از سویی اسماعیل ولد الشیخ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن نیز خواستار تمدید آتش بس انسانی در یمن به مدت دستکم ۵ روز دیگر شد.

از روز سه شنبه گذشته آتش بس در یمن آغاز شد. اما گزارش‌ها از نقض آتش بس در برخی از مناطق توسط حوثی‌ها حکایت می‌کند.

فرماندهی ائتلاف بین الملل با بیان اینکه در برابر نقش آتش بس خویشتنداری می‌کند، در عین حال به حوثی‌ها هشدار داد که این خویشتنداری، ممکن است به درازا نکشد.

در آخرین گزارش‌ها آمده است که شبه نظامیان حوثی به همراه نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری برکناری یمن، با گلوله باران توپخانه‌ای شهر تعز، دستکم ۱۵ تن را کشتند و حدود ۱۰۰ تن دیگر را زخمی کردند.

آژانس‌های امداد رسان می‌گویند که پنج روز برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه به نیازمندان در یمن کافی نیست. در هفته‌های اخیر حدود ۳۰۰هزار یمنی آواره شدند. این در حالی است که حدود ۱۲ میلیون یمنی دیگر با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

ولد الشیخ که در حاشیه کنفرانس «نجات یمن» در ریاض پایتخت سعودی سخن می‌گفت، اظهار داشت: «امید دارم آتش بس تمدید شود. تمام تماس‌های من حاکی از آن است که چنین فرصتی وجود دارد. من از همه طرف‌ها می‌خواهم آتش بس را به مدت دستکم ۵ روز دیگر تمدید کنند.»

سعودی اعلام کرده بود که تمدید به میزان پایبندی حوثی‌های همپیمان ایران و متحدانشان یعنی نیروهای وفادار به علی عبد الله صالح به آتش بس بستگی دارد.

خالد بحاح معاون رئیس جمهوری یمن که ریاست دولت این کشور را نیز بر عهده دارد هم گفت که دولتش با تمدید آتش بس موافق است اما چنین تصمیمی به «وضعیت روی زمین» بستگی دارد

او در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «نیاز به تمدید آتش بس نه تنها برای ۵ روز بلکه برای مدت زمان بیشتر وجود دارد اما چنین تصمیمی به وضعیت بر روی زمین بسته است.»

او ادامه داد که تلاش‌هایی برای تمدید آتش بس در حال انجام است.