.
.
.

انتشار فایل صوتی منتسب به عزت الدوری یک ماه پس از خبر کشته شدنش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک شبکه تلویزیونی وابسته به حزب بعث عراق، فایلی صوتی منتسب به عزت ابراهیم الدوری مرد شماره دو حزب در دوره ریاست جمهوری صدام حسین منتشر کرد. این فایل صوتی یک ماه پس از انتشار خبرهایی از کشته شدن عزت الدوری منتشر می‌شود.

جنگجویان عراقی، مسئولان سیاسی و رهبران یکی از گروه‌های مسلح شیعه، تاکید کرده بودند که ۱۷ آوریل گذشته عزت الدوری در درگیری میان نیروهای عشایر سنی و شبه نظامیان در نزدیکی شهر تکریت، کشته شده است.

در آن هنگام تصویری از جنازه مردی منتشر شد که شبه عزت الدوری است. او از زمان سرنگونی نظام صدام حسین در پی حمله ائتلاف بین الملل به سرکردگی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، مخفی شده است.

اما مقام‌های عراقی که جنازه را تحویل گرفتند، هویت آن را تایید نکردند به ویژه اینکه گفتند نمونه‌هایی از DNA الدوری یا بستگان او را برای مقایسه با DNA فرد کشته شده در اختیار ندارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فایل صوتی منتشر شده توسط شبکه «التغییر» در روز جمعه ۱۵ مه، به اخبار منتشره از مرگ الدوری اشاره‌ای نکرده است اما فردی که گفته می‌شود الدوری است، درباره حوادث روی داده در عراق پس از ۱۷ آوریل سخن می‌گوید.

از برجسته‌ترین حوادث حضور شبه نظامیان شیعه پشتیبانی شده از سوی ایران در بخش النخیب استان الانبار در اوایل ماه مه جاری است؛ اقدامی که اعتراض برخی از سیاستمداران سنی در استان الانبار را در پی داشت؛ استانی که داعش مساحت‌های گسترده‌ای از آن را تصرف کرده است.

در این فایل صوتی که نمی‌توان صحت آن را از منابع مستقل تایید کرد، می‌توان فهمید که در دو مرحله صدا ضبط شده است و این سخنان در چارچوب دیدارهایی است که الدوری با اعضای حزب بعث منحل شده عراق ایراد شده است.

فردی که گفته می‌شود الدوری است، در ابتدای فایل صوتی که مدت زمان آن حدود ۱۵ دقیقه است می‌گوید: «ای رفقا خوش آمدید.» او همچنین واژه «در این دیدار» را چند بار تکرار می‌کند. از سویی تن صدا در ابتدا و انتهای فایل متفاوت است و به نظر می‌رسد صدا در محیط باز ضبط شده و نه محیط سربسته.