.
.
.

کاخ سفید: "ISI" پاکستان از ماموریت قتل بن لادن خبر نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید گزارش بحث برانگیز و تازه ای در مورد قتل رهبر القاعده، مبنی بر دخالت سازمان اطلاعات پاکستان (I.S.I) در ماموریت قتل بن لادن را رد کرد.

سیمور هرش روزنامه نگار مشهور امریکایی که تحقیقات وی در مورد قتل اسامه بن لادن رهبر القاعده در نشریه " London Review of book" منتشر گردیده مدعی است که آی اس آی (سازمان اطلاعات ارتش پاکستان) از ماموریت قتل بن لادن باخبر بوده است.

هرش نوشته است که که واشنیگتن در خفا برای قتل بن لادن با مقامات استخباراتی (اطلاعاتی) پاکستان کار کرده بود و مقامات ارشد ارتش و استخبارات پاکستان، با وجود آنکه در ظاهرا اعتراض کردند، از این ماموریت امریکا اطلاع داشتند.

وی مدعی شده است که گفته های کاخ سفید مبنی بر کشته شدن بن لادن توسط کماندوهای امریکایی بدون کمک طرف دیگر و در یک اقدامی محرمانه دروغی بیش نیست.

این روزنامه نگار آمریکایی نوشته است که به نقل از یک مسئول برجسته اطلاعات و منابع امریکایی آمده است که مسئولان برجسته ای در ارتش پاکستان و اطلاعات این کشور از عملیات امریکا علیه بن لادن اطلاع داشتند.

وی گفته است: " آمریکا از طریق یک مسئول اطلاعاتی برجسته سابق پاکستان از مکان اختفای بن لادن باخبر شد، و این مسئول سابق با مراجعه به سفارت آمریکا در پاکستان اطلاعات خود را درباره بن لادن در مقابل 25 میلیون دلار و زندگی در واشنگتن، فروخته بود".

هرش خاطرنشان کرده است که بن لادن در عمل از سال 2006 در ابوت آباد پاکستان زیر نظر بود و به گفته یک منبع آگاه، وضعیت جسمی وی به حدی وخیم و ناگوار شده بود که دیگر هیچ ارزشی نداشت.

اما "نید پرایس" سخنگوی بخش امنیت ملی کاخ سفید با رد این گزارش گفته است که این تحقیق که به تاریخ یکشنبه 10 مه 2015 در لندن چاپ شد غیردقیق و پر از اظهارات بی اساس است.

وی تاکید کرده است ، این اظهارات که گویا ماموریت کشتن بن لادن یک ماموریت یک جانبه امریکا نبود، اشتباه محض است.

این گفته ها در حالی مطرح می گردد که قبل از این نیز اسد دورانی رئیس سابق سازمان استخباراتی پاکستان، در سخنانی خاطرنشان کرده بود که مقامات ارشد آی اس آی احتمالا از مخفی گاه اسامه بن لادن رهبر سازمان تروریستی القاعده مطلع بوده و این اطلاعات را در اختیار امریکا گذاشته است.

اما کاخ سفید در آن زمان نیز این اظهارات را رد کرده و تاکید کرده بود که مقامهای امریکایی، از اطلاع دادن به حکومت پاکستان در مورد عملیات علیه اسامه بن لادن خودداری کرده بودند، زیرا هراس داشتند که شاید پاکستانیها از این مساله به رهبر القاعده خبر دهند.