.
.
.

آتش‌بس موقت در یمن امروز آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع العربیه روز سه شنبه 12-5-2015 اعلام کردند، آتش بس موقت در یمن بعد از ظهر امروز سه شنبه به مدت 5 روز در این کشور برقرار می‌شود.

هفته گذشته عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی هنگام اعلام توافق برقراری آتش بس گفته بود که زمان این آتش بس نیز قابل تمدید خواهد بود به شرطی که حوثی ها به آن پایبند باشند.

آتش بس در حالی برقرار می شود که بسیاری از یمنی ها بر پایبندی حوثی ها به آن به دیده شک و تردید نگاه می کنند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع سعودی، در آخرین موشک اندازی های گروه حوثی به شهر مسکونی نجران یک مدرسه و یک منزل مسکونی مورد اصابت قرار گرفته اند.

به گفته شاهدان عینی در آتشباری حوثی ها یک پاکستانی کشته و 4 سعودی که یکی از آنها کودک بوده است زخمی شدند.

در همین حال ژنرال احمد عسیری سخنگوی عملیات نیروهای ائتلاف و مشاور وزیر دفاع سعودی، گفت :«شبه نظامیان حوثی باید از عقل، منطق و بردباری استفاده کرده و در برابر برنامه آتش بس بشردوستانه مسئولیت پذیر و به شکل مثبت عمل کنند.

این در حالی است که مقاومت مردمی یمن که علیه کودتای حوثی ها می جنگند، تعدادی از مواضع حوثی ها در مناطق «الجوف» و «یتیمه» را به کنترل خود درآوردند.

همزمان هواپیماهای ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن، انبارهای اسلحه حوثی ها در «جبل نقم» و منطقه نظامی «الحفا» در شرق صنعا را بمباران کردند.

وزیر خارجه سعودی هفته گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که با جان کری همتای آمریکایی خود برگزارشد، گفت: ما آتش بسی را اعلام کرده‌ایم که قابل تمدید است به شرطی که تمام یمن را فرا گیرد و امیدواریم که یمنی‌ها از این آتش بس برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز براساس طرح شورای همکاری خلیج و قطعنامه 2216 شورای امنیت استفاده کنند.

الجبیر با تکذیب اخباری مبنی بر اعمال فشارهای آمریکا در مورد آتش بس انسانی در یمن اظهار داشت که پادشاهی سعودی به حفظ جان غیرنظامیان اهمیت می‌دهد و می‌خواهد که این آتش بس موقت راه را برای یک روند سیاسی مسالمت آمیز که یمنی‌ها آن را رهبری کنند، باز کند.

در همین حال احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن در سخنانی اعلام کرد که دولت در تبعید یمن خواهان اعلام منع آمد و شد دریایی در مرزهای یمن شده است.

از سوی دیگر کابینه سعودى در نشست خود به ریاست سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور به اهمیت پایبندی به آتش بس در یمن تاکید کرد تا عملیات امدادرسانی بیشتری صورت بگیرد.

کابینه سعودی همچنین از برگزاری کنفرانس ریاض در زیر چتر شورای همکاری و با حضور برخی از طرف‌های یمن استقبال کرد.