.
.
.

داستان فرود یک فروند هواپیمای شبیه هواپیمای سعودی در اسرائیل

اقدامی که باعث لغو قرارداد همکاری با شرکت پرتغالی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش رسانه ها یک فروند هواپیما با لوگوی شرکت هواپیمایی سعودی در فرودگاه بن گوریون اسرائیل به زمین نشسته است. به دنبال این اتفاق، شایعات زیادی در شبکه های اجتماعی انتشار یافت که باعث شد شرکت هواپیمایی سعودی کل داستان را برای اطلاع عموم توضیح دهد.

در بیانیه شرکت هواپیمایی سعودی آمده است که هواپیمای فرود آمده در فرودگاه اسرائیلی متعلق به این شرکت نیست بلکه متعلق به یک شرکت هواپیمایی پرتغالی به نام " های فلای" است که دارای یک قرارداد همکاری با شرکت هواپیمایی سعودی بود. این دو شرکت یک قرارداد همکاری با هم امضاء کرده بودند. شرکت پرتغالی حتی لوگوی شرکت هواپیمایی سعودی را نیز ساخته و بر هواپیمای خود زده بود. به همین دلیل سوء تفاهم در میان عموم پیش آمده بود که این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی سعودی است. پس از این واقعه شرکت هواپیمایی سعودی قرارداد همکاری خود با این شرکت پرتغالی را بلافاصله لغو کرد.

به گزارش العربیه.نت براساس بیانیه شرکت هواپیمایی سعودی، هواپیمایی که روز یکشنبه گذشته در فرودگاه بن گوریون تل آویو در اسرائیل به زمین نشست هیچ ربطی به این شرکت ندارد. این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی پرتغالی" های فلای" بود که با شرکت هواپیمایی سعودی یک قرارداد همکاری تجاری و عملیاتی بسته بود.

این هواپیما روز 3 ماه مه 2015 برای تعمیرات ضروری از سعودی به سوی بروکسل پایتخت بلژیک در حال پرواز بود که پس از آن مشخص شد که به جای اینکه به بروکسل برود در فرودگاه بن گوریون اسرائیل فرود آمده است. پس از تحقیقات لازم و تایید صحت واقعه، شرکت هواپیمایی سعودی بلافاصله قرارداد همکاری خود با این شرکت پرتغالی را لغو کرد.

در بیانیه شرکت هواپیمایی سعودی آمده است که شرکت پرتغالی مفاد قرارداد دوجانبه بین طرفین را زیر پا گذاشته است. براساس قرار داد طرفین شرکت پرتغالی حق نداشت هواپیمای مذکور را در فرودگاه هیچ کشوری که با پادشاهی سعودی روابط دیپلماتیک ندارد به فرود بنشاند. به همین دلیل که شرکت پرتغالی مفاد قرارداد را زیر پا گذاشته است و قرارداد بلافاصله و بدون فوت وقت لغو شد.

پس از لغو قرارداد، شرکت هواپیمایی سعودی پروسه تحت پیگرد قراردادن شرکت پرتغالی را برای زیر پا قراردادن مفاد قرارداد، از طریق مراجع قضایی بین المللی را آغاز کرده است. در همین حال شرکت سعودی از مراجع بین المللی در خواست کرده است که تحقیقات در این زمینه که چگونه شرکتی که دارای قرارداد همکاری باهواپیمایی سعودی است، در اسرائیل فرود آمده را پیدا کرده و به مراجع ذیصلاح گزارش دهند.