.
.
.

غارهای کوه‌های مران در صعده مخفی‌گاه رهبر حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کوه‌های مران در صعده در شمال یمن، پایگاه عبدالملک حوثی و بيشتر رهبران شورشیان حوثی است. این کوه‌ها زادگاه رهبران این گروه است. عبدالمالک حوثی‌ از ناهمواری‌های کوهستانی که شبیه کوه‌های تورابورا در افغانسان است، استفاده کرده تا در غارهای سنگی پنهان شود. در سال ۲۰۰۴ حسین حوثی برادر عبدالملک حوثی در یکی از غارهای کوه‌های مران کشته شد.

اطلاعات موجود حاکی از آن است که عبدالملک حوثی از کوه‌های مران به عنوان پناهگاه استفاده می‌کند تا گروه خود را از زیر زمین رهبری کند. گفته می‌شود که نظامیان ایرانی این مخفی‌گاه‌ها را برای او مهندسی کرده‌اند.

با آغاز عملیات توفان قاطعیت، بارگاه حسین حوثی که بر فراز بلندترین قله در کوه مران برپا شده بود و به یک مزار تبدیل شده بود، منهدم شد.

منطقه مران در منطقه حیدان، یکی از مناطق تحت مدیریت خولان بن عامر واقع است. این منطقه در جنوب غرب استان قرار دارد و از شمال با استان ساقین، از شرق با استان سحار و از غرب با استان الظاهر مجاور است. همچنین از جنوب با دو استان حجه و عمران همسایه است. منطقه حیدان از مجموعه‌ای از روستاها تشکیل شده است.

پایگاه ایرانی در مران

سایت‌های یمنی نوشته‌اند که یک پایگاه نظامی وابسته به ایران در منطقه مران ایجاد شده است. همچنین فرماندهان و کارشناسانی از سپاه پاسداران به این پایگاه ارسال شده‌اند تا حوثی‌ها را در صعده تحت آموزش نظامی قرار دهند. همچنین اردوگاه‌های نظامی، کارگاه‌های تولید مواد منفجره و انبارهای اسلحه و موشک در منطقه ایجاد شده است.

گزارش‌هایی از حضور حدود ۱۲۰ افسر بلندپایه نخبه از سپاه پاسداران ایران منتشر شده که در صعده اتاق عملیات سری حوثی‌ها را مدیریت می‌کنند. کارشناسان ایرانی به همراه سفیر ایران در صنعا بارها از کوه‌های مران بازدید کردند و با ناهمواری‌های آن آشنا شدند تا برای تشکیل گروهی ایرانی با نام بسیج حوثی برنامه ریزی کنند؛ گروهی که در کوه‌ها پایگاه می‌گیرد.

امروز کوه‌های مران و منازل فرماندهان حوثی‌ها هدف حملات شدید هوایی و موشکی نیروهای ائتلاف قرار می‌گیرند.