.
.
.

الجبیر: سه شنبه آینده، آغاز آتش بس در یمن خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی، جمعه ۸ مه اعلام کرد که سه شنبه آینده، آتش بس پنج روزه در یمن برقرار خواهد شد.

به گزارش العربیه، الجبیر که در کنفرانس خبری مشترک با جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاریس شرکت داشت، تاکید کرد که به اجرا گذاشتن آتش منوط به پایبندی شبه نظامیان حوثی و صالح به آن خواهد بود.

وزیر خارجه سعودی در این زمینه افزود که با وزیر خارجه آمریکا درباره راههای اجرای این آتش بس انسانی، در صورت فراهم شدن شرایط، گفت و گو کرد.

الجبیر همچنین بیان داشت که در دیدار با جان کری، درباره اجلاس سران در کمپ دیوید میان رهبران کشورهای خلیج و باراک اوباما که به منظور بهبود روابط امنیتی و بحث بر سر پرونده هسته ای ایران منعقد خواهد شد، گفت و گو شد.

از سوی دیگر، جان کری گفت که «آتش بس به معنی برقراری صلح نیست، بر همه لازم است که برای تحقق آن به میز مذاکره بازگردند. آتش بس در یمن نمی تواند جایگزین گفت و گو باشد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود:« امیدواریم که حوثی ها این آتش بس انسانی را بپذیرند و به آن پایبند باشند». به گفته وی نشانه هایی وجود دارد که آنها این آتش را خواهند پذیرفت.

کری تاکید کرد که توافق با ایران از خطراتی که منطقه با آن روبرو است، نخواهد کاست. او افزود که « منافع ما به شیوه های مختلف با منافع دولت های خلیج مشترک است.»

وزیر خارجه آمریکا از توافق های جدید میان کشورهای خلیج و واشنگتن خبر داد و خاطر نشان کرد که اجلاس کمپ دیوید، پرونده های امنیتی ، تروریسم و پرونده هسته ای ایران را بررسی خواهد کرد.