.
.
.

آتش بس در یمن و دخالت های منطقه ای ایران موضوع بحث الجبیر و کری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی ظهر امروز پنجشنبه 7 می 2015 در ملاقات با همتای آمریکایی اش، جان کری موضوع برقراری آتش بس در یمن به مدت پنج روز را مورد بحث و بررسی قرار داد.

این نخستین دیدار رسمی وزرای خارجه دو کشور پس از تعیین عادل الجبر در تاریخ 29 آوریل گذشته به وزارت خارجه سعودی است.

در این دیدار که در ریاض برگزار شد روابط دو جانبه ریاض و واشینگتن و راه های تقویت ان در همه سطوح و نیز تحولات جاری جهان و منطقه به بحث گذاشته شد.

الجبیر در نشستی رسانه ای گفت آتش بس 5 روزه به منظور فراهم کردن زمینه امدادرسانی در یمن و نیز دخالت های منفی ایران در منطقه موضوع گفت و گوی وی با کری بود.

وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که تعرض حوثی ها روند امدادرسانی را سخت می کند لذا وجود تضمین هایی مبنی بر اینکه آنها اتش بس انسانی را نقض نخواهند کرد حتمی است. وی همچنین از تلاش های سازمان ملل برای گرد هم آوردن همه طرف های یمنی استقبال کرد.

در همین راستا جان کری حمایت کشور متبوع خود از برگزاری نشست سیاسی یمنی ها و طرح ابتکاری سعودی برای برقراری آتش بس انسانی به مدت 5 روز در یمن را اعلام کرد و افزود که آتش بس خواسته مهم جامعه بین امللی است.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در ادامه گفت:" از حوثی ها مصرانه و قویا می خواهیم آتش بس انسانی را نقض نکنند. ما بر اساس قطعنامه شورای امنیت برای جلوگیری از سرازیر شدن اسلحه به یمن، تلاش های خود را دو چندان خواهیم کرد."

کری در ادامه بیان داشت که " اگر حوثی ها با برقراری آتش بس موافقت کنند در آن صورت قابل تمدید خواهد شد".

وزیر خارجه آمریکا درباره دیدار خود با عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن گفت:" من در گفتگو با پرزیدنت هادی بر ضرورت فراگیر بودن گفت و گوها بگونه ای که شامل همه طرف های درگیر باشد تاکید کردم."

وی درباره دخالت های ایران در امور کشورهای منطقه گفت:" ما نسبت به رفتارهای ایران و تلاش های این کشور برای بی ثبات کردن منطقه نگران هستیم."