.
.
.

ویدیوی خلبان ایرانی دخالت ایران در یمن را ثابت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران چند روز پیش با پخش ویدیویی از دو هواپیمای در حال پرواز ایرانی و سعودی بر فراز یمن ادعا کرد که خلبان ایرانی، این ویدیو را ضبط کرده است. اما پخش این ویدیو، تناقض گویی های مقامات ایرانی را نشان داد.

رسانه‌های ایرانی مدعی هستند این ویدیو را خلبان هواپیما ثبت کرده است.

به گزارش العربیه، این ویدیو به وضوح نشان می دهد که ضبط آن، توسط شخص دیگری که در میانه هوپیما قرار داشت، صورت گرفته و نه توسط خلبان هواپیما .

بر اساس این گزارش، مشاهده یکی از بالهای هواپیما که ظاهرا از نوع «ایرباس ای۳۲۰» است، نشان می دهد که این فیلم از کنار یکی از پنجره های میانی هواپیما ضبط شده است.

در این فیلم صدای دیگر مسافران شنیده می شود، از صدای مسافران، بر خلاف ادعای ایران که می گوید هواپیما حامل کمک های انسان دوستانه است، می توان تشخیص داد که چند نفر در حال صحبت کردن با یکدیگر هستند.

تحلیگران پیش بینی می کنند که پس از محاصره دریایی یمن از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری سعودی، ایران تلاش کرده تا کمک های نظامی خود را از طریق این هواپیما به شورشیان حوثی برساند.

همچنین این احتمال وجود دارد که هواپیمای ایرانی حامل شماری از عناصر سپاه پاسداران به یمن باشد، یا اینکه این هواپیما، یک ماموریت جاسوسی بر فراز یمن داشته است.

با این حال، نیروهای ائتلاف عربی، بارها اعلام کرده بود که شرط فرود هواپیماهای خارجی در فرودگاه های یمن، کسب اجازه از نیروهای ائتلاف و نیز بازرسی هواپیما هنگام فرود و پیش از پرواز است.