.
.
.

ایران در گفت و گوهای ژنو درباره سوریه حضور خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز دوشنبه آینده، گفت و گوهای بین المللی درباره بحران سوریه، برای بار سوم در ژنو برگزار خواهد شد. دی مستورا میانجیگر بین المللی از ایران برای حضور در این مذاکرات دعوت کرده است. ایران در دور اول و دوم به دلیل عدم موافقت مخالفان سوری حضور نداشته است.

به گزارش العربیه، در همین حال خالد خوجه، رئیس ائتلاف ملی سوریه، با تاکید بر مشارکت این ائتلاف گفته که هر راه حلی بدون برکناری اسد از سوی مخالفان مردود است.

ژنو از روز دوشنبه آینده، بار دیگر مرکز توجه جهان خواهد شد. تلاش های بین المللی در پی آن است تا مذاکره میان مخالفان سوری و رژیم اسد به راه حلی مسالمت آمیز بینجامد و بحران پنج ساله این کشور پایان یابد.

این مذاکرات که با میانجیگری دی مستورا نماینده سازمان ملل برگزار خواهد شد، قرار است برای چهار تا شش هفته ادامه یابد.

در همین زمینه دی مستورا اعلام کرد که او دعوت نامه حضور در این کنفرانس را به مخالفان سوری و نمایندگان رژیم سوریه فرستاده است. مستورا تاکید کرد که گروههای تروریست در این گفت و گوها مشارکت نخواهند داشت.

ایران درحالی به گفت و گوهای ژنو دعوت شده است که وزارت خارجه آمریکا شب گذشته، تهران را به توقف حمایت هایش از بشار اسد فراخواند.

از سوی دیگر روسیه نیز بر آمادگی این کشور برای هماهنگی تلاش ها جهت رسیدن به راه حل مسالمت آمیز تاکید کرد.

به رغم اینکه دیپلمات ها، امیداوری چندانی به نتایج دور سوم مذاکرات ژنو درباره سوریه ابراز نکرده اند، اما ستفان دی مستورا نماینده سازمان ملل، تلاش های جدیدی را جهت آغاز گفت و گوهای جدی میان مخالفان و رژیم سوریه آغاز کرده است.