.
.
.

نقش ایران در مرگ مشکوک رئیس سابق سازمان امنیت سیاسی سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون «المیادین» نزدیک به رژیم سوریه، روز جمعه ۲۴ آوریل، از مرگ رستم غزالی رئیس سازمان امنیت سیاسی این کشور خبر داد.

به گزارش العربیه، غزالی یک ماه پیش مورد ضرب و شتم شدید عناصر سازمان امنیت نظامی سوریه به ریاست رفیق شحاده قرار گرفت و در پی این حادثه، غزالی در یکی از بیمارستان های دمشق بستری شد.

در حالی که غزالی در پی این ضرب و شتم، راهی بیمارستان شد، بشار اسد رئیس جمهور سوریه، رفیق شحاده را از پست ریاست سازمان امنیت سیاسی این کشور برکنار کرد.

برخی تحلیگران گفته اند که چندین عامل می تواند در مرگ غزالی موثر باشد. او در چندین پرونده جنجال برانگیز نقش اصلی را داشته است.

رئیس سازمان امنیت سیاسی سوریه، علاوه بر اینکه یکی از متهمان اصلی پرونده قتل رفیق حریری است، از سوی رژیم اسد، به فروش نفت سوریه به مخالفان متهم است.

او که یک سنی است، با مستقر شدن نیروهای ایرانی و حزب الله لبنان در قصر خود در شهر درعا مخالفت کرده بود. برخی تحلیگران، آن حادثه را مهمترین عامل در مرگ غزالی می دانند.

در گزارشی که روزنامه فرانسوی لوموند منتشر کرد، آمده که غزالی با تزریق یک آمپول مواد سمی در بیمارستانی در دمشق فوت کرده است. این روزنامه « سپاه قدس ایران» و جمیل حسن رئیس اطلاعات هوایی سوریه را به عنوان کسانی که در مرگ غزالی دست داشته اند، نام برده است.

گفته می شود که غزالی به رغم وفاداری به رژیم دمشق، با دخالت ایران و حزب الله لبنان در بحران سوریه مخالفت می کرده است.

این در حالی است که برخی تحلیگران بر این باورند که رژیم سوریه، به دلیل اینکه غزالی به عنوان یکی از متهمان پرونده قتل رفیق حریری است، و حضور او در دادگاه جنایت های بین المللی قتل نخست وزیر پیشین لبنان می تواند رازهایی مهمی را افشا کند، اقدام به کشتن وی کرده است.