.
.
.

فرماندهی ائتلاف "توفان قاطعیت": هواپیمای ایرانی مجوز دریافت نکرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد العسیری سخنگوی رسمی ائتلاف عربی حمایت از مشروعیت در یمن گفت به هواپیمای ایرانی اجازه فرود در صنعا داده نشد زیرا مجوز دریافت نکرده بود.

او تاکید کرد که نیروهای ائتلاف سازوکاری برای صدر مجوز دارند اما هواپیمای ایرانی به این سازوکار پایبند نبود.

ایران کاردار سعودی را احضار کرد

وزارت امور خارجه ایران جمعه 24 آوریل کاردار سعودی در تهران را در اعتراض به جلوگیری از فرود هواپیمای ایرانی در صنعا پایتخت یمن احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) به کاردار سعودی گفته شد که هلال احمر ایران در دو روز گذشته و پس از دریافت مجوز، اقدام به اعزام دو هواپیما از راه خط هوایی عمان-یمن و پس از هماهنگی با سازمان جهانی صلیب سرخ کرده بود؛ این اقدام برای بازگرداندن زخمی‌های یمنی بود که در ایران درمان شده‌اند. همچنین این هواپیماها حامل کمک‌های پزشکی و انسانی بود؛ اما جنگنده‌های سعودی مانع از ورود این دو هواپیما به یمن شدند و آن‌ها را مجبور به بازگشت کردند.»

پیش از آن صدا و سيماى جمهورى اسلامى ايران گزارش داده بود كه پادشاهى عربى سعودی به هواپیمای ایرانی حامل مجروحان درمان شده یمنی و کمک‌های انسان‌دوستانه، اجازه فرود در فرودگاه صنعا پایتخت یمن را نداده است.

بنا بر اين گزارش ظهر جمعه ٢٤ آوريل یک فروند هواپیمای ایرانی حامل ٩٥ نفر از مجروحان مداوا شده یمنی در تهران به همراه کمک‌های انسان‌دوستانه شامل آب، غذا و دارو از فرودگاه مهرآباد تهران عازم صنعا پایتخت یمن شد و پس از حدود پنج ساعت پرواز به دلیل ممانعت سعودی‌، این هواپیما از فرود در فرودگاه بین المللی صنعا بازماند. پس از آن هواپیمای ايرانى در فرودگاه بندر عباس به زمین نشست.

شایان ذکر است که ۵۲ تن از مجروحان یمنی بیستم مارس گذشته یعنی پیش از آغاز عملیات توفان قاطعیت، برای درمان به بیمارستان «بقیت الله» وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در تهران منتقل شده بودند.

ریاض یاسین وزیر امور خارجه یمن پنجشنبه تهران را به تلاش برای رساندن اسلحه و مهمات به حوثی‌های یمن متهم کرده بود.

یاسین در مصاحبه خبری با همتای بحرینی خود شیخ خالد بن احمد آل خلیفه در فرودگاه بحرین گفت: «ایران اقدام به تلاش‌هایی نافرجام برای شکستن محاصره دریایی یمن می‌زند.» او حوادث کشورش را «تجاوز به همه یمنی‌ها برپایه طرحی ایرانی و اجرای شبه‌نظامیان حوثی» توصیف کرد.