.
.
.

سبین محمود فعال حقوق بشر پاکستان به قتل رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سبین محمود، فعال برجسته حقوق بشر و حقوق زنان پاکستان شامگاه جمعه 24 آوریل در بازگشت از جلسه ای که در مورد بلوچ های "مفقود شده " در شهر کراچی برگزار شده بود، با اصابت 4 گلوله به قتل رسید.

وی پیش از آن میزبان سمیناری در باره ادعاهای دست داشتن اعضای ارتش پاکستان در شکنجه و قتل فعالان سیاسی در ایالت بلوچستان بود.

ظفر اقبال یکی از مقامات بلند پایه پلیس شهر کراچی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، سبین محمود شامگاه جمعه در راه منزل توسط افراد ناشناس مورد حمله مسلحانه قرار گرفت که در اثر آن جان باخت و مادرش که با وی در خودرویش با او سفر می کرد زخمی گردید.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان قتل خانم سبین محمود را محکوم کرده و دستور تحقیقات را برای این قتل صادر کرده است.

خانم سبین محمود سازمانی به نام" طبقه دوم" را بنا نهاده بود که برای دفاع از حقوق بشر و زنان در پاکستان فعالیت می کرد. او شخصیت شناخته شده ای میان فعالان حقوق بشر پاکستان بود که بارها از سوی گروه ها افرا ناشناس مورد تهدید قرار گرفته بود.

خانم سبین عصر جمعه در جلسه ای باه حضور "ماما قدیر" فعال حقوق بشری بلوچ و میر محمد علی تالپور دیگر فعال حقوق بلوچ های پاکستان شرکت کرده بود. موضوع این جلسه گم شدن فعالان بلوچ در پاکستان بود. بلوچ ها و فعالان حقوق بشر در پاکستان نیروهای امنیتی و نظامی پاکستان را مسئول ناپدید شدن هزاران بلوچ می دانند. نیروهای امنیتی و ارتش پاکستان موضوع بلوچستان را سعی می کنند به هر قیمتی از معرض رسانه ها و انظار جهانی پنهان نگهدارند.

نیروهای امنیتی پاکستان ایالت بلوچستان این کشور را به روی همه رسانه های داخلی و خارجی بسته اند.

ایالات بلوچستان پاکستان در حال پنجمین جنگ برای استقلال خود می باشد که طی ده سال گذشته بیش از 30 هزار کشته و یک میلیون آواره به بار آورده است. ارتش پاکستان اجازه ثبت آوارگان و کمک رسانی به آنها را توسط سازمانهای خیریه بین المللی گرفته است. این آوارگان در ایالت سند سرگردان و توسط گروه های جنایت کار کشته می شوند.