فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احضار سفير سعودی در اعتراض به منع فرود هواپیمای ایرانی در یمن

  منبع: دبی-العربیه. نت فارسی

  سرلشکر احمد العسیری، سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از مشروعیت در یمن تاکید کرد، نظر به اینکه یک هواپیمای ایرانی بدون کسب مجوز قصد فرود در یمن را داشت این هواپیما وادار به بازگشت شد.

  در همین حال به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در پی ممانعت جنگده های سعودی از ورود هواپیمای ایرانی به فضای یمن، عصر جمعه کاردار سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران به وزارت امورخارجه ایران احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

  العسیری گفته است که کشورهای ائتلاف مکانیزم مشخصی برای صدور مجوز دارند، اما هواپیمای ایرانی این مکانیزم را رعایت نکرده است.

  صدا و سيماى جمهورى اسلامى ايران گزارش داده است كه پادشاهى عربى سعودی به هواپیمای ایرانی حامل مجروحان درمان شده یمنی و کمک‌های انسان‌دوستانه، اجازه فرود در فرودگاه صنعا پایتخت یمن را نداد.

  بنا بر اين گزارش ظهر جمعه ٢٤ آوريل یک فروند هواپیمای ایرانی حامل ٩٥ نفر که ایران اعلام داشته از مجروحان مداوا شده یمنی در تهران به همراه کمک‌های انسان‌دوستانه شامل آب، غذا و دارو از فرودگاه مهرآباد تهران عازم صنعا پایتخت یمن شد و پس از حدود پنج ساعت پرواز به دلیل ممانعت جنگنده های سعودی‌، این هواپیما از فرود در فرودگاه بین المللی صنعا بازماند. پس از آن هواپیمای ايرانى در فرودگاه بندر عباس به زمین نشست.

  اقدام ايران در اعزام هواپيما به يمن در حالى صورت مى گيرد كه ائتلاف منطقه اى به رهبرى سعودى براى جلوگيرى از رساندن اسلحه و مهمات به حوثى ها، يمن را از هوا و دريا محاصره كرده است. همچنين ارسال كمك هاى انسان دوستانه به يمن با هماهنگى سازمان جهانى صليب سرخ و يونيسف و هواپيماهاى اين سازمان ها صورت مى گيرد.

  جمهورى اسلامى ايران حامى حوثى هاى يمن است و از آن ها پشتيبانى سياسي- تبليغاتى- نظامى مى كند. عمليات توفان قاطعيت توسط ائتلاف منطقه اي به رهبرى سعودى كه عليه حوثى ها و متحدانشان با هدف حمايت از مشروعيت در يمن ماه گذشته آغاز شده بود، سه شنبه پيش متوقف شد و پس از آن مرحله ديگرى از عمليات با عنوان "احیای اميد" آغاز شد. در اين مرحله تمركز اصلى بر رساندن كمك هاى بشردوستانه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران