.
.
.

یاسین: یمن به زودی به عضویت شورای همکاری خلیج در خواهد آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاض یاسین وزیر امور خارجه یمن دستیابی به هرگونه چارچوب توافق با حوثی‌ها و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن را رد کرد و گفت این دو طرف به خاطر «جنایت‌های جنگی» مجازات خواهند شد. او همچنین بر پایان نیافتن عملیات نظامی به رهبری سعودی در یمن علیه حوثی‌ها تاکید کرد.

یاسین در مصاحبه با شبکه خبری CNN در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌های منتشر شده از وجود توافقی با حوثی‌ها برای متوقف کردن نبردها، گفت: «هیچ توافق یا چارچوبی برای توافق با حوثی‌ها وجود ندارد. ما اطلاعی از چنین توافقی نداریم. ما در انتظار پایان ضرب الاجلی هستنم که بنا بر قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد حوثی‌ها باید از شهرها خارج شوند.»

یاسین ادامه داد: «باید علی عبدالله صالح و نیروهایش هم عقب نشینی کنند زیرا جنگجویان تنها حوثی‌ها نیستند بلکه شبه‌نظامیان علی عبدالله صالح نیز هستند. این مساله مهمی است که بدون آن توافقی نخواهد بود.»

درباره گزارش‌های حاکی از این که توافقی وجود دارد که حوثی‌ها از صنعا عقب نشینی کنند و صالح از کشور خارج شود، یاسین تاکید کرد: «نه توافقی وجود دارد و نه سازشی. نباید با کسانی که با مردم می‌جنگند و آن‌ها را می‌کشند سازش کرد.»

درباره وجود موضع خلیجی در قبال صالح و آینده او در یمن و برخی خبرها از تلاش بعضی کشورها برای دادن نقش جدیدی به او، وزیر امور خارجه یمن گفت: «موضع خلیجی و عربی یکپارچه علیه علی عبدالله صالح، فرزندش و حوثی‌ها است. نام این‌ها در قطعنامه‌های شورای امنیت آمده و هرکس با آن‌ها به عنوان بخشی از روند سیاسی تعامل کند، خود را گرفتار قانون بین‌المللی خواهد کرد.»

او ادامه داد: «هرکس اسمش ضمن فصل هفتم منشور ملل ذکر شد، جناینار جنگی است. علی عبدالله صالح، فرزندش و حوثی‌ها که جنایت‌های بسیاری انجام دادند و جامعه جهانی آن‌ها را رصد کرده، مجازات خواهند شد.»

درباره امکان به درازا کشیدن زمان حملات سعودی در مرحله جدیدش یعنی «احیای امید» ریاض یاسین گفت: «طولانی نخواهد شد. ما با برادران در سعودی و کشورهای شورای همکاری می‌گوییم که مساله تنها حملات هوایی نیست بلکه یک بسته کامل است. اکنون حملات هوایی روتینی فروکش کرده چرا که بسیاری از تسلیحات و مهمات منهدم شده است. اما چنانچه تحرکی صورت گیرد، هدف قرار خواهد گرفت. چنانچه نقل و انتقال شبه‌نظامیان حوثی میان شهرها ادامه یابد یا به شهرها و غیر نظامیان حمله کنند نیز با حملات هوایی هدف قرار خواهند گرفت.»

او تاکید کرد: «عملیات نظامی پایاننیافته است. این مرحله جدیدی است که احیای امید نام دارد و در آن تاکید بر رساندن کمک‌های بشر دوستانه است زیرا ما جنگ طلب نیستیم اما اگر جنگ پیش بیاید، ما نیز حضور خواهیم داشت.»

یاسین از اعزام کشتی‌های جنگی ایرانی به خلیج عدن انتقاد کرد و گفت: «این دلیل دیگری است که ایران نه تنها در پروپاگاندای رسانهی‌ای دست دارد بلکه می‌خواهد با اعزام کشتی‌های جنگی نیز وارد عمل شود. یمن در جنگ علیه ایران نیست و حوثی‌ها ایرانی نیستند تا ایران بخواهد با اعزام کشتی‌های جنگی از آن‌ها دفاع کند.»

یاسین در بحرین حضور دارد، گفت که مذاکراتش با ملک حمد بن عیسی آل خلیفه شاده بحرین بسیار مثمر ثمر بود. او تاکید کرد «منامه برای همکاری با یمن ابراز آمادگی کرده و کمک به احیای یمن و یاری رساندن به آن برای این‌که در آینده‌ای نزدیک عضو تاثیر گذاری در شورای همکاری خلیج باشد، بخشی از آن است.»