.
.
.

منابع آمریکایی: ۹ ناو ایرانی از سواحل یمن دور شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آمریکایی شامگاه پنجشنبه ۲۳-۴-۲۰۱۵ اعلام کرد که ۹ ناو ایرانی که مظنون به حمل سلاح و مهمات برای حوثی‌ها بوده‌اند، پس از هشدار ایالات متحده مسیر خود را تغییر داده و از سواحل یمن دور شدند.

مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «۹ ناو ایرانی اکنون در نزدیکی جنوب «صلاله» واقه در سواحل سلطنت عمان مستقر هستند».

گفتنی است که کشورهای ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن هشدار دادند که هر کشتی که وارد آب‌های یمن شود مورد هدف جنگنده‌های ائتلاف قرار خواهد گرفت.

از زمان آغاز عملیات «توفان قاطعیت» توسط کشورهای خلیج به رهبری سعودی، آسمان یمن و سواحل دریایی این کشور تحت مراقبت و کنترل شدید نیروهای ائتلاف حمایت از مشروعیت قرار گرفته است.

این مقام آمریکایی گفت: «ناوگان نظامی آمریکا در سواحل عدن به دقت ناوهای ایرانی را زیر نظر دارد ما امیدوراریم که ایران با خودداری از تسلیح حوثی‌ها به پایان دادن به بحران یمن کمک کند».

به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم ایران برای ارسال اسلحه به حوثی‌ها در یمن از طریق آب‌های بین المللی و همزمان با ادامه بحران این کشور که با کودتای حوثی‌ها آغاز شد، مقامات آمریکایی روز دوشنبه ۲۰ آوریل دو ناو جنگی دیگر به خلیج عدن اعزام کردند.

ناو هواپیمابر «یو اس اس تئودور روزولت» و همچنین ناو جنگی «یو اس اس نورمندی» هفته گذشته از تنگه هرمز عبور کردند و به هفت ناو دیگر آمریکا، در دریای عرب در نزدیکی یمن پیوستند».

هفته گذشته جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید تایید کرد، آمریکا شواهدی در دست دارد که ایران به حوثی‌ها اسلحه می‌رساند.