فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جنجال بر سر پیشنهاد اسکان پناهجویان در زندان «ابو غریب» عراق

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  حیدر العبادی، نخست وزیر عراق پیشنهاد کرد که از ساختمان زندان «ابو غریب» به عنوان مرکزی برای پناهجویان اهالی استان الانبار استفاده شود.

  به گزارش العربیه، این پیشنهاد العبادی، خشم شیوخ عشایر الانبار و فعالان سنی این استان را برانگیخت و آن را توهین به مردم عراق به شمار آوردند.

  خروج دسته جمعی اهال شهر الرمادی، پس از آن آغاز شد که زمان حمله نیروهای عراقی برای اخراج افراط گرایان داعش، از این شهر نزدیک شده است. برخی گزارش های بین المللی گفته اند که نزدیک به ۱۱۵ هزار نفر از اهالی شهر الرمادی به سمت بغداد رفته اند.

  دولت عراق به جای فراهم کردن امکانات لازم برای پناهجویان، شرط کرده که خانواده های الرمادی برای سکونت در بغداد، نیاز به ضامن دارند. این تصمیم باعث خشم مقامات سنی در پارلمان و دولت عراق شده است.

  برخی از نمایندگان اهل سنت، دولت عراق را به مخالفت آشکار با قانون شهروندی در این کشور متهم کردند چرا که به گفته آنها بر اساس این قانون هر شهروند عراقی می تواند در هر کجای عراق که مایل است، زندگی کند.

  زندان ابو غریب پس از انتشار تصاویری از شکنجه و آزار زندانیان در سال ۲۰۰۴، بسته شد. نوری المالکی نخست وزیر عراق، شمار زیادی از مخالفان خود بویژه اهالی الانبار را در این زندان بازداشت کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران