.
.
.

راهروی اقتصادی چین- پاکستان به ارزش 46 میلیارد دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز دوشنبه 20 آوریل، دو کشور چین و پاکستان یک برنامه اقتصادی برای انرژی و پروژه های زیرساختی به ارزش 46 میلیارد دلار را، که باعث اتصال اقتصاد دو کشور به یکدیگر و گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا خواهد شد، امضا کردند.

خی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، روز دوشنبه وارد اسلام آباد، پایتخت پاکستان شد، تا در مراسم امضای این قرارداد شرکت کند. هدف این قرارداد احداث یک راهروی اقتصادی بین بندر گواتر پاکستان در ساحل دریای عرب و منطقه غربی سین کیانگ چین است.

کمکهای اقتصادی چین به پاکستان در دهه گذشته از کمکهای آمریکا به این کشور پیشی گرفته است. چین قصد دارد تا "راه ابریشم" جدید را از طریق زمین و دریا به بازارهای خاورمیانه و اروپا باز کند.

سفر خین به پاکستان تا روز سه شنبه ادامه دارد. در مراسم روز دوشنبه خین از یک "همکاری استراتژیک" بین دو همسایه سخن گفت.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان هم در این مراسم گفت که این راهروی اقتصادی پاکستان را به یک شاهراه منطقه ای تبدیل می کند، و راهی کوتاهتر و ارزانتر برای چین خواهد بود تا به تجارت و سرمایه گذاری در آسیای جنوبی، غربی، خاورمیانه و آفریقا بپردازد.

شریف گفت : "دوستی با چین زیربنای سیاست خارجی پاکستان است."

این راهروی اقتصادی مجموعه ای از شاهراهها، خط آهن، و خطوط لوله و برق است که از منطقه محروم بلوچستان پاکستان می گذرد و به استان مسلمان نشین سین کیانگ چین می رسد. این دو استان در پاکستان و چین در سالهای اخیر دستخوش ناآرامیهای قومی بوده اند. خین ابراز امیدواری کرد که این همکاری اقتصادی باعث افزایش امنیت در منطقه شود.