.
.
.

مخالفت روسیه با نماینده پیشنهادی سازمان ملل متحد در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال استعفای جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن، روسیه با تعیین اسماعيل ولد الشيخ دیپلمات موریتانی از سوی برخی کشورهای سازمان ملل به عنوان نماینده جدید این سازمان در یمن مخالفت کرد.

اسماعیل ولد الشیخ پیش از این ماموریت نماینده ویژه سازمان ملل برای مبارزه با بیماری «ایبولا» و همچنین رئیس هیئت هماهنگی برنامه توسعه سازمان ملل متحد در یمن را عهده دار بوده است.

به گزارش تلویزیون العربیه از نیویورک روز گذشته جمال بن عمرو در تماس با بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد تصمیم خود را به اطلاع او رساند.

جمال بن عمر به بان کی مون گفته دیگر وقت آن رسیده که از این سمت کناره بگیرد و حاضر است در سمت‌های دیگر در سازمان ملل به وظایفش عمل کند.

به گزارش خبرنگار العربیه از نیویورک جمال بن عمر طی سال گذشته با مشکلات دشواری در یمن مواجه بود. این مشکلات باعث شده که فضای اعتماد میان فرستاده ویژه سازمان ملل و احزاب سیاسی یمن از بین برود. به همین دلیل بان کی مون با استعفای وی موافقت کرد.

یک سخنگوی سازمان ملل در بیانیه‌ای استعفای بن عمر را تأیید کرد و گفت در موعد مقتضی جانشین او را معرفی خواهند کرد.

در این بیانیه آمده «جمال بن عمر در طول چهار سال تلاش در یمن به دنبال تغییراتی قانونی و مسالمت آمیز از طریق یک گذار سیاسی دموکراتیک در این کشور بوده است.»


طبق این گزارش به احتمال زیاد، اسماعیل ولدشیخ احمد، دیپلمات اهل موریتانی و مسئول مبارزه با «ابولا» در غنا یکی از نامزدهای اصلی جایگزینی بن عمر است، نماینده روسیه در سازمان ملل با این گزینه مخالفت کرده است.

استعفای بن عمر در حالی اعلام می‌شود که درگیری میان نیروهای ائتلاف و شبه‌نظامیان حوثی به اوج خود رسیده است.

به گزارش سازمان ملل متحد از شروع حملات هوایی نیروهای ائتلاف در ۲۶ مارس تنها ۱۲۱هزار نفر آواره شده‌اند.

این در حالی است که علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری مخلوع یمن از کشورهای عربی حوزه خلیج درخواست کرده تا امنیت خود و خانواده‌اش را برای خروج از یمن تضمین کنند.