.
.
.

شکایت خانواده سعيد زینالی علیه خامنه‌ای در مجلس خبرگان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خانواده سعید زینالی یکی از دانشجویان مفقود الاثری که در اعتراضات سیاسی دانشجویان دانشگاه تهران در ژوییه ۱۹۹۹ توسط سپاه پاسداران دستگیر و سپس ناپدید شدند، از آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به مجلس خبرگان رهبری این کشور شکایت کردند.

سعید زینالی ۲۳ تیرماه ۷۸ (۱۴ ژوئیه ۱۹۹۹) تنها ۵ روز پس از واقعه کوی دانشگاه تهران، در منزل شخصی‌اش بازداشت شد. به گفته خانواده وی از آن تاریخ تاکنون، جز یک تماس تلفنی کوتاه، هیچ خبری از این دانشجوی فارغ التحصیل کامپیو‌تر دانشگاه تهران در دست نیست.

اکرم نقابی، مادر سعید زینالی در مصاحبه با «روز» گفته است: «هرکجا مراجعه کردیم در ‌‌نهایت گفتند باید از طریق بیت رهبری پی‌گیری کنی، بیت رهبری هم هیچ پاسخی به ما نمی‌دهد، برای همین ناچار شدیم از رهبری به مجلس خبرگان رهبری شکایت کنیم».

مادر این دانشجوی مفقود گفته است که نهاد بازداشت کننده فرزندش سپاه است و رهبر جمهوری اسلامی به عنوان فرمانده کل قوا در این زمینه مسئولیت دارد.

خانواده سعید زینالی می‌گویند طی ۱۶ سال گذشته از نهادهای مختلف پی‌گیر سرنوشت فرزندشان بوده اما تاکنون پاسخ درستی دریافت نکرده‌ است.

طبق گزارش روز، یک حقوق‌دان در زمینه مبنای حقوقی و قانونی چنین شکایتی می‌گوید: «خانواده سعید زینالی مسیر را درست رفته‌اند چون مرجع ناظر بر رفتار رهبر، مجلس خبرگان است و یکی از وظایف مجلس خبرگان نظارت بر رفتار رهبری است. چون مرجعی که سعید زینالی را بازداشت کرده سپاه پاسداران است و فرمانده کل قوا هم رهبری است بنابراین مسئولیت نهایی مفقودالاثر شدن سعید زینالی برعهده رهبر است».

این حقوق‌دان افزوده است که خانواده زینالی شکایت را کاملا درست مطرح کرده‌اند، حالا وظیفه مجلس خبرگان است که به این موضوع تحت عنوان نظارت بر کار رهبررسیدگی بکند و قضیه را تا انت‌ها پیش ببرد و مسئولیت رهبر را هم دراین میان تایید کند. ضمن این‌که همین که کسی جرات می‌کند مدعی رهبر می‌شود فی نفسه اقدامی در جهت استفاده از حقوق شهروندی است. یعنی من نوعی حق دارم به رهبر بگویم شما فرمانده کل قوا هستی بچه من هم ۱۶ سال است مفقود شده، و باید رسیدگی شود.

اکرم نقابی، مادر سعید زینالی درمصاحبه خود گفته است که طی ۱۶ سال گذشته هر ماه یم نامه به داده‌ام اما بیت رهبری یا دفتر آن‌ها یا آیت الله خامنه‌ای هیچگونه پاسخی به او نداده‌اند.

خانواده آقای زینالی از ۱۶ سال پیش تاکنون برای گرفتن خبری از فرزندشان به همه مراکز امنیتی و قضایی مراجعه کرده‌اند اما هیچ پاسخ درستی به آن‌ها داده نشده است.

مادر سعید زینالی ۳۰ تیرماه ۹۰ به «روز» گفته بود: «نه به ما می‌گویند سعید زنده است و نه می‌گویند مرده. من دیگر هیچ از خدا نمی‌خواهم فقط می‌خواهم جنازه بچه‌ام را ببینم و دفن‌اش کنم. دگر چه می‌توانم بخواهم؟».

تقاضاى نشان داد قبر زينالى از سوى نهادهاى امنيتى در ازاى سكوت خانواده اش

مادر این دانشجو که پس از بازداشت توسط سپاه ناپدید شد، گفته است در مراجعات خود به یکی از نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی به او گفته‌اند: «این قضیه باید جمع شود. اگر به شما قبر بدهیم شما آرام می‌شوید؟».

مادر این دانشجو در جواب آن‌ها گفته است: «قبرش را نشان دهید من باز می‌کنم اما آن‌ها پس از آن عقب نشینی کردند و جوابی ندادند».

این مادر داغدیده در مصاحبه‌اش افزود: «الان هم خواسته من این از تک تک مسئولین مملکت این است، ۱۶ سال است مرا دوانده‌اند، هرجا رفته‌ام به من هیچ جوابی نداده‌اند. می‌خواهم اگر بچه من زنده است بچه مرا برگردانند. مرده است؟ جنازه‌اش را بدهند نه قبر. خواسته من این است تا نفس دارم. در شکایت‌ام هم همین را نوشته‌ام. سعید مرا برگردانند. برنمی‌گردانند؟ تا نفس دارم ادامه می‌دهم که سعیدهای دیگر این‌طور نشوند. به من که جواب‌گو نیستند هزاران سعید ما را کشتند جواب ندادند. خواسته من این است حالا اگر سعید مرا برنگردانند، سعیدهای دیگر را برگردانند.»