.
.
.

اعتراف صالح و حوثی ها به شکست در برابر توفان قاطعیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع مطلع العربیه، روز پنجشنبه ۱۶-۴-۲۰۱۵ خبر دادند که علی عبدالله صالح رئیس جمهور مخلوع یمن و حوثی های نزدیک به وی، پیشنهاد جدیدی جهت برون رفت از بحران یمن ارائه دادند که به موجب آن شبه نظامیان حوثی از صنعا و عدن خارج می شوند اسلحه شان را به مراکز نظامی تحویل و در چارچوب ابتکار کشورهای خلیج به گفت و گوی سیاسی بپردازند.

به گفته این منابع عبدالله صالح و پسرانش پیشنهاد دادند که فرماندار صنعا به عنوان نخست وزیر تعیین شود و یک شورای ریاست جمهوری به ریاست خالد بحاح تشکیل شود.

رئیس جمهور مخلوع یمن و حوثی ها در این طرح عبدالله الضبعان را برای تصدی وزارت دفاع یمن پیشنهاد کرده اند.

ابتکار علی عبدالله صالح که با هماهنگی کامل با حوثی ها صورت گرفته توسط نزدیکان صالح به کشورهای عربی خلیج ارائه شده است.

برخی کارشناسان سیاسی و تحلیگران امور جهان عرب می گویند، موافقت حوثی ها به ترک صنعا و عدن و تحویل اسلحه هایشان به مراکز نظامی دولتی و عقب نشینی عبدالله صالح و فرزندانش از مواضع اولیه خود دلیلی بر شکست آنها در برابر اراده بین المللی و منطقه ای تلقی می شود.

این منابع همچنین گفتند که مقامات مصری از استقبال ابوبکر القربی یکی از رهبران حزب گنگره ملی علی عبدالله صالح خودداری کردند.

القربی در سفری به کشورهای عربی خلیج و مصر تلاش می کند که راه حلی برای خروج علی عبدالله صالح و فرزندانش از یمن فراهم کند.
این منابع افزودند که سفیر ایالات متحده آمریکا در یمن به القربی تاکیده کرده که واشنگتن از توفان قاطعیت و از پادشاهی سعودی حمایت می کند.

از سوی دیگر راجح بادی سخنگوی دولت یمن، اعلام کرد که شماری از چهره های سیاسی نزدیک به صالح ضمن تماس با عبدربه منصور هادی، خواستار پیوستن به حکومت مشروع او شدند.

منابع العربیه در آخرین گزارش های خود همچنین از جدا شدن «عوض العولقی» یکی از بزرگان قبایل «شبوه» از نیروهای صالح و حوثی ها خبر دادند.