.
.
.

پاکستان: در مقابل هر تهدیدی علیه سعودی با قدرت خواهیم ایستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پاسخ به گزارش‌های رسانه‌های که از «تناقض» در موضع پاکستان در برابر عملیات «توفان قاطعیت» به رهبری سعودی علیه حوثی سخن می‌گوید، نواز شریف نخست وزیر پاکستان تلاش کرد ابعاد موضع کشورش را درباره اوضاع یمن توضیح دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شریف در بیانیه‌ای رسمی که دفترش آن را سه شنبه ۱۴ آوریل منتشر کرد، تاکید کرد: «پاکستان، سعودی را همپیمان استراتژیکی برای خود می‌داند. پاکستان با قدرت به هرگونه تهدید علیه حرمین شریفین و حاکمیت پادشاهی سعودی و تمامیت ارضی‌اش پاسخ خواهد برد.»

نخست وزیر پاکستان خاطرنشان کرد که مصوبه روز دهم آوریل پارلمان پاکستان که در آن خوستار بی طرفی در منازعه نظامی یمن» شده در عین حال بر «پایبندی دولت به حمایت از سعودی در صورت وجود هرگونه تهدیدی تاکید کرده است.»

شریف افزوده است با وجود این که نیروهای نظامی پاکستان مشغول مبارزه با «نیروهای تروریست» در سرزمین خود هستند اما «به تعهدات خود پایبند است و برای نظارت بر اوضاع و مقابله با هرگونه تهدید احتمالی علیه پادشاهی سعودی، تماس‌های خود را با ریاض افزایش داده است.»

او تاکید کرد که بازگشت دولت عبد ربه منصو هادی به قدرت در یمن «گامی مهم در مسیر صلح» خواهد بود.

نخست وزیر پاکستان همچنین تلاش‌های حوثی‌ها و برخی دیگر طرف‌هایی که «نماینده مردم و کشور نیستند» را برای «سرنگونی دولت قانونی یمن» محکوم کرد.

نواز شریف خاطرنشان کرد که اسلام آباد در جریان سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به پاکستان خواست تا تهران نقش خود را در «کشاندن حوثی‌ها پای میز مذاکره» ایفا کند.

او تاکید کرد که دولتش به «سیاست نزدیک شدن و دوستی با کشورهای خلیج» ادامه خواهد داد و برای «از میان بردن هرگونه سوء تفاهم» ناشی از مصوبه پارلمان پاکستان، با شورای همکاری خلیج در تماس خواهد بود.