.
.
.

وزیر کشور لبنان خطاب به خامنه‌ای: بینی تو به خاک مالیده خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان با بیان این‌که با هرگونه تعرض به سعودی که همواره کنار لبنان و دیگر کشورهای عربی ایستاده است، خطاب به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت: «برای یمن اشک تمساح می‌ریزد و از کشتن کودکان در سوریه حمایت می‌کند.»

المشنوق که سه شنبه ۱۴ آوریل در مراسمی برگزار شده توسط اتحادیه جمعیت‌های خانواده‌های بیروتی سخن می‌گفت، اظهار داشت: «ما اکنون در دوره عربی جدیدی به سر می‌بریم که سعودی تاج آن است. بدون سعودی و مصر عروبت توان ایستادن ندارد.»

او ادامه داد: «من با ضمیری آسوده می‌گویم، توفان قاطعیت که پادشاهی عربی سعودی آن را رهبری می‌کند، برای آزادی آینده تمام جهان عرب از چنگ چیرگی ایران بر کرامتش، سرنوشتش و خواسته مردمانش است.»

او با بیان این که «شهر بیروت و هویتش عربی است و عربی خواهد ماند چه دیگران بخواهند و چه نخواهند» گفت: «ما امروز با همراه دیگر شهرهای عربی از نسیم قاطعیت که از پایتخت قاطعیت و سرزمین عربیت، شجاعت و مسئولیت وزیدن گرفته، نفس می‌کشیم. امروز بیروت، ریاض، قاهره، عمان، ابوظبی، دوحه، کویت، دار البیضاء، منامه، خارطوم و غیره و غیره در دوره‌ای عربی به سر می‌برند که تاج آن سرزمین سلمان بن عبدالعزیز و نگینش مصر است.»

سردمدار جنگ‌ها برای یمن اشک تمساح می‌ریزد

المشنوق در ادامه با اشاره به سخنان چند روز پیش آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در باره اوضاع یمن گفت: «چند روز پیش سخنانی شنیدیم که به پادشاهی عربی سعودی وعده شکست و مالیده شدن بینی‌اش به خاک را داده است. من از بیروت، پایتختی که بسیار از صاحب این سخن و مکتبش رنج دیده، به همان اندازه که از اسرائیل رنج دیده است، از پایتختی که هیچ‌گاه ریاض در برابر آن خسیس نبوده و هرچه در توان داشت برای برخاستن، عمران، توسعه و رفاه مردمانش از همه طوایف ارائه داد، می‌گویم او و هرکس که در فرهنگ تجاوز، حذف و دست درازی به مشروعیت‌ها ریشه دوانده و معتقد است زمان استضعاف ادامه دارد، بینی‌اش به خاک مالیده خواهد شد. این دوره عربی جدیدی است که در آن اجازه نخواهیم داد فرمانده همه جنگ‌ها و درگیری‌های مذهبی در منطقه، برای کودکان یمن اشک تمساح بریزد، در حالی که کشتار کودکان را در سوریه و عراق رهبری می‌کند. گویا تا زمانی که مرگ آن‌ها را بتواند در معادلات نفوذ، هیمنه و تزویر واقعیت‌ها به کار گیرد، آن‌ها را وارد حساب‌های خود نمی‌کند.»

سرزمین خیر و ایران برابر نیستند

از سویی، المشنوق مخالفت خود را با تعرض به سعودی اعلام کرد و گفت: «با تعرض به پادشاهی قاطعیت و عربیت مخالفیم، برادرانی که هیچ‌گاه در دفاع از لبنان و رسیدگی به مسائل آن کوتاهی نکردند. به صراحت و به دور از جزئیات چند دستگی سیاسی در کشور بگویم، با برابری قائل شدم میان سرزمین خیر و برادرانش و نقش آن‌ها در لبنان و میان ایران و سوریه اسد و نقش‌شان مخالفیم. هیچ مساواتی میان هرکس که سیاست‌های امنیتی، سیاسی و نظامی‌اش بر ضربه زدن به هویت جامع لبنان، نابودی کشور و ایجاد خلل در نظام سیاسی آن استوار است و میان کسی که برای لبنان، ارتش و نیروهای امنیتی‌اش جز خیر نمی‌خواهد، وجود ندارد.»