.
.
.

استقبال شورای همکاری خلیج از تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه حوثی ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای همکاری خلیج روز چهارشنبه ۱۵-۴-۲۰۱۵ با صدور بیانیه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب قطعنامه شماره ۲۲۱۶ تحت فصل هفتم تشکر و قدردانی کرد.

این شورا اعلام کرد، صدور و تصویب قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت پیامی قوی و آشکار از وحدت و انسجام جامعه بین المللی برای حمایت از مشروعیت و یاری به مردم یمن به شمار می‌رود.

شورای همکاری خلیج از همه طرف‌های سیاسی در یمن خواست تا قطعنامه شورای امنیت را اجرا کنند.

به گزارش تلویزیون العربیه، دکتر عبداللطیف الزیانی دبیر کل شورای همکاری خلیج با قدردانی و تشکر از شورای امنیت سازمان ملل گفت: «شورای همکاری خلیج با افتخار از تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردانی و تشکر می‌کند».

وی افزود: «تصمیم قاطع شورای امنیت در تصویب قطعنامه ۲۲۱۶، نشان دهنده جدی بودن جامعه بین المللی در حمایت از مردم یمن و تحقق آرمان‌های این ملت برای زندگی در کشوری با ثبات و امنیت است».

دبیر کل شورای همکاری خلیج ابراز امیدواری کرد که تصویب این قطعنامه بتواند ثبات و امنیت را به یمن باز گرداند و رهبران این کشور را برای ادامه روند سیاسی مسالمت آمیز با هدف تشکیل دولتی فراگیر که همه گرایش‌های مردم یمن را دربر گیرد، کمک کند.

دبیر کل شورای همکاری خلیج در پایان از همه رهبران سیاسی یمن خواست تا با روی آوردن به راه حل سیاسی و دوری جستن از خشونت وجنگ، وحدت یمن و منافع ملی این کشور را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

شامگاه سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس کشورهای عربی درباره اوضاع یمن را تصویب کرد. ۱۴ کشور عضو شورای امنیت با این قطعنامه موافقت کردند، هیچ کشوری با آن مخالفت نکرد و روسیه رای ممتنع داد.

برپایه قطعنامه جدید، شورای امنیت سازمان ملل متحد، حوثی‌ها و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن را تحریم تسلیحاتی کرد و از آن‌ها خواست تا قدرت را تحویل دهند.

این قطعنامه، علی عبدالله صالح را تحت بند هفتم منشور سازمان ملل متحد تحریم کرده است؛ بندی که اجازه مداخله با استفاده از زور را می‌هد. همچنین صالح و فرزندش علی ممنوع السفر شده است.