.
.
.

شورای امنیت نخستین قطعنامه علیه حوثی ها را به رای می‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته دیپلمات ها، شورای امنیت سازمان ملل روز سه ‌شنبه 14 آوریل نخستین قطعنامه درباره کودتاچیان حوثی در یمن را به رأی می‌گذارد. این قطعنامه خواستار تخلیه کلیه مناطق اشغالی یمن توسط حوثی هاست. همچنین خواستار اعمال تحریم ها و محدودیت سفر علیه عبدالملک حوثی رهبر حوثی ها و نیز پسر علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین این کشوراست.

عقب‌نشینی حوثی‌ها فوری از مناطقی که تحت کنترل کودتاچیان، توقف درگیری‌ها و تحریم‌ سران حوثی‌ها نیز در این قطعنامه مطرح ‌شده است .

این قطعنامه که توسط اردن عضو دوره ای شورای امنیت تهیه و ارائه شده، ممکن است با مخالفت روسیه رو به رو شده آن را وتو کند . روسیه پیشتر در بحث برسر مفاد این قطعنامه با دیگر کشورهای دارانده حق وتو اختلاف ‌نظر داشت.

این نخستین قطعنامه ‌درباره یمن است که از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری پادشاهی سعودی علیه شورشیان حوثی در ۲۶ مارس سال جاری در شورای امنیت سازمان ملل متحد، به رأی گذاشته می شود.

از مفاد مطرح شده در این قطعنامه که متن آن به دست خبرگزاری فرانسه رسیده‌ است، "عقب‌نشینی حوثی‌ها از صنعا و دیگر مناطق تحت کنترل" مطرح شده است . نام عبدالملک حوثی، رهبر شورشیان حوثی و پسر علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن نیز در فهرست افرادی آمده که تحریم‌هایی از جمله محدودیت‌ در سفرهای خارجی و بلوکه شدن دارایی‌های آنان مورد آنها اعمال شود.

این پیش‌نویس همچنین تحریم فروش تجهیزات نظامی به حوثی‌ها که هدف تحریم‌ها واقع شده‌اند و همچنین حامیان آنها در نظر گرفته است.

مهلت روسیه برای پاسخ به پیشنهاد کشورهای شورای همکاری خلیج

پیشتر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج طرح قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل اریه کرده بودند به گفته منابع مطلع دیپلماتیک در نیویورک کشورهای شورای همکاری خلیج برای جلب همکاری روسیه تغییراتی در متن پیشنویس این قطعنامه ایجاد کردند.

کشورهای شورای همکاری پس از بحث و تبادل نظر با 5 عضو دائم شورای امنیت دو بند جدید را در پیشنویس قطعنامه گنجانده اند، بند نخست درباره توقف موقت حملات و بند دوم مسئله بحران انسانی ناشی از درگیری ها است که به نماینده روسیه ارائه شده است.

کشورهای شورای همکاری خلیج به روسیه مهلت داده بودند که تا نیمه شب دوشنبه-سه شنبه، موضع خود را در این باره اعلام کند.

اما روسیه پیشتر در بحث پیرامون مفاد این قطعنامه، خواستار وضع تحریم‌های در نظر گرفته شده برای همه طرف‌های درگیر و نه فقط برای حوثی‌ها شده‌ بود.

ایران "تشنه‌ قدرت" است

در همین حال عبدربه منصور هادی که با تصرف کاخ ریاست‌ جمهوری خود توسط حوثی‌ها در ژانویه امسال از سمت خود استعفا داد اما مورد قبول مجلس این کشور قرار نگرفت، در مصاحبه با "نیویورک تایمز" به نقش ایران در بحران یمن پرداخت و این کشور را متهم کرد که "تشنه‌ قدرت" است. به اعتقاد او این تهران است که کارزار "وحشت و ویرانی" را به وسیله شورشیان حوثی در یمن تقویت کرده است. اتهامی که ایران آن را رد می کند.

در کنار ایران، پاکستان و ترکیه نیز خواستار رویکرد سیاسی برای حل بحران یمن شده‌اند. پارلمان پاکستان جمعه گذشته با مشارکت ارتش این کشور در ائتلاف نظامی به رهبری پادشاهی عربی سعودی موافقت نکرد. در عین حال روز دوشنبه ۱۳ آوریل نخست وزیر پاکستان از ایران خواست تا با بهره ‌گیری از نفوذ خود روی حوثی‌های یمن، در یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به این بحران بکوشد.