فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • الفیصل: نقش تهران در یمن خشونت‌ها را افزوده؛ ما با ایران در جنگ نیستیم

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی در کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی خود لوران فابیوس گفت که در دیدار پادشاه سعودی با وزیر امور خارجه فرانسه، مسائل مختلفی به بحث گذاشته شد.

  او افزود که در این دیدار، آقای فابیوس نامه‌ای از سوی فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، تسلیم ملک سلمان بن عبدالعزیز کرد.

  الفیصل تاکید کرد که فرانسه آماده حمایت همه جانبه از سعودی برای پشتیبانی از مشروعیت در منطقه است.

  او با بیان این‌که تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم در منطقه به بحث گذاشته شد، گفت: «فرانسه ابتکار عمل‌هایی برای تحرک بخشیدن به روند صلح ارائه داد.»

  وزیر امور خارجه سعودی گفت: «ادامه ارعاب غیر نظامیان توسط شبه‌نظامیان حوثی را محکوم می‌کنیم. توفان قاطعیت در تلاش است حملات شبه‌نظامیان حوثی را علیه غیر نظامیان متوقف کند.»

  او خاطرنشان کرد: «امیدواریم توافق اتمی با ایران به افزایش امنیت منطقه‌ای بینجامد.» او تاکید کرد که امنیت در منطقه نیازمند احترام به حسن همجواری و عدم دخالت در مسائل داخلی دیگران است.

  الفیصل تاکید کرد: «ما با ایران در جنگ نیستیم. امیدواریم ایران از فعالیت‌های جنایتکارانه حوثی‌ها حمایت نکند. ایران برای توسعه و رشد یمن اقدامی انجام نداده است. نقشش در یمن به افزایش خشونت انجامیده است.»

  او خاطرنشان کرد که درگیری در یمن از یک سال پیش به دلیل حوثی‌ها آغاز شده است.

  او تاکید کرد که ادامه رسیدن اسلحه به اسد، باعث «معطل شدن راه حل مسالمت آمیز» بحران سوریه می‌شود. او گفت: «ما هم نظریم که باید راه حلی سیاسی برای بحران سوریه برپایه تصمیمات کنفرانس ژنو۱ یافت.»

  از سویی فابیوس گفت که فرانسه آماده کمک برای یافتن راه حلی برای بحران یمن است. او تاکید کرد: «در تلاشیم به توافقنامه‌ای قدرتمند در پرونده اتمی ایران دست یابیم به ویژه این‌که دو مورد در این پرونده وجود دارد که همچنان حل نشده‌اند.»

  او گفت که آینده سوریه بر پایه نظام اسد یا گروه داعش استوار نخواهد بود بلکه دولت وحدت ملی و فراگیر تشکیل خواهد شد. او ابراز امیدواری کرد که دولت حیدرالعبادی در پی سیاست آشتی جویانه فراگیر در عراق باشد چرا که نابودی داعش نیازمند پایان دادن به سیاست حذف دیگران است.

  فابیوس اعلام کرد که فرانسه در روزهای آینده، ابتکار عملی برای تحرک بخشیدن به روند صلح ارائه خواهد داد. او گفت که کشورش در زمینه انرژی هسته‌ای با سعودی همکاری می‌کند.

  تبلیغات