.
.
.

توافق سعودی و روسیه در مورد یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله المعلمی، نماینده پادشاهی سعودی در سازمان ملل متحد به تلویزیون «الحدث» گفت که دو کشور سعودی و روسیه پیرامون طرح شورای همکاری خلیج در مورد یمن با یکدیگر توافق دارند.

به گفته خبرنگار العربیه در نیویورک، قرار است روز جمعه ۱۰ مارس طرح شورای همکاری در سازمان ملل به رای گذاشته شود.

پیش بینی می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد قطعنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج در باره بحران یمن و تنظیم قطعنامه نهایی رای گیری کند. بنابر پیش نویس این قطعنامه فرایند گذار سیاسی در یمن باردیگر برقرار می‌شود، و تمامی طرفهای درگیر در آن مشارکت خواهند داشت، و حاکمیت، استقلال و یکپارچکی این کشور در این قطعنامه مورد تاکید قرار می‌گیرد.

در پیش نویس این قطعنامه، از تعداد و دامنه حملات القاعده در یمن ابراز نگرانی شده، و آمده است که این سازمان از بهمریختگی سیاسی و امنیتی در این کشور به نفع خود بهره برداری کرده است.

در این پیش نویس از مشروعیت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن پیشتیبانی شده و از همه کشورهای عضو شورای امنیت و طرفهای درگیر در بحران یمن خواسته شده تا از هرگونه اقدامی که حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی این کشور را تهدید کند پرهیز نمایند.

در این پیش نویس از گستردگی و سرعت بهمریختگی وضعیت انسانی در کشور یمن ابراز نگرانی شده و علت آنرا عدم دستیابی به یک راه حل سیاسی ذکر کرده است.

در پیش نویس این قطعنامه اقدامات یکجانبه حوثی‌ها در عدم رعایت قطعنامه‌های سازمان ملل متحد به شدید‌ترین وجهی محکوم شده و از آن‌ها خواسته شده تا نیروهای خود را از شهر‌ها و سازمانهای دولتی یمن بیرون ببرند.