.
.
.

اردوغان برای سفری یک روزه وارد تهران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه ظهر امروز سه‌شنبه ۷ آوریل وارد تهران شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ظهر امروز سه‌شنبه ۷ آوریل وارد فرودگاه مهرآباد شد.

رئیس جمهوری ترکیه ظهر امروز قرار است پس از دیدار با مقامات عالیرتبه ایران و برگزاری دومین نشست مشترک شورای عالی همکاری دو کشور با حضور وزرای ذیربط ۲ کشور، شامگاه سه‌شنبه به کشورش باز‌گردد.

دفتر رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه اعلام کرد که رئیس جمهوری ترکیه علاوه با مقامات رسمی، با آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار خواهد کرد.

اردوغان را در این سفر یک روزه به تهران، وزرای امور خارجه، اقتصاد، انرژی، گمرک، تجارت و توسعه، فرهنگ و گردشگری همراهی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا بیکدلی سفیر ایران در آنکارا پیش از این اعلام کرده بود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به دعوت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در راس هیأتی مرکب از تعدادی از وزرای آن کشور در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۴ دیداری رسمی از جمهوری اسلامی ایران به عمل خواهد آورد. در این دیدار، ابعاد روابط دوجانبه مرور شده و در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر به عمل خواهد آمد.

اردوغان یک هفته پیش شدیدا از مواضع دخالت جویانه و توسعه طلیانه ایران در خاورمیانه انتقاد کرد و از‌این کشور خواست که نیرو‌هایش را از عراق، سوریه و یمن خارج سازد.

این انتقاد شدیداللحن اردوغان به واکنش نمایندگاه اصولگرای مجلس ایران انجامید که از وی خواستند از ایران عذرخواهی کند و گرنه سفرش به تهران لغو شود.

اردوغان در واکنش گفت، این نمایندگان در سطح من نیستند و تصمیم سفر به تهران را ما می‌گیریم و سفرم را هم لغو نمی‌کنم.

ترکیه و ایران دارای رابطه اقتصادی وسیعی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار در سال گذشته داشته‌اند. این رابطه تجاری بیشتر به نفع ایران با ۱۰ میلیارد دلار صادرات کالا و ۴ میلیارد دلار واردات از ترکیه داشته است.