.
.
.

فرماندار صلاح الدین: شبه نظامیان شیعی از شهر تکریت خارج شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رائد الجبوری فرماندار صلاح الدین، شامگاه شنبه ۵-۴-۲۰۱۵ در تماس با العربیه گفت، نیروی شبه نظامی شیعه که به بسیجیان مردمی (حشد الشعبی) معروفند، از شهر تکریت خارج شدند و این شهر اکنون به کنترل نیروهای امنیتی و فرزندان قبایل عرب‌های سنی استان اداره می‌شود.

دور كردن شبه نظامیان شیعی از مناطق تکریت به دستور حیدر العبادی نخست وزیر عراق، صورت گرفته است.

شبه نظامیان شیعی که توسط هادی العامری فرمانده نیروهای بدر و شماری دیگر از تندروهای شیعه وابسته به ایران هدایت می‌شوند، پس از اینکه ارتش عراق و جنگنده‌های ائتلاف بین المللی گروه داعش را از تکریت بیرون کردند، وارد این شهر شده و دست به انتقام جویی و کشتار غیر نظامیان مناطق سنی نشین زدند.

طی چند روز گذشته خبرگزاری‌های معتبر جهان از جمله خبرگزاری رویترز تصاویری از اقدامات انتقامجویانه این گروه‌ها در تکریت و دیگر مناطق سنی منتشر کردند. این گروه‌ها پس از غارت اموال مردم، خانه‌های آن‌ها را ابتدا آتش زده و سپس با بیلدوزر یا از طریق مواد منفجر تخریب کردند.

اقدامات انتقامجویانه گروههای شیعی مورد حمایت ایران باعث شد که برخی مقامات عراقی تهدید کنند که از دولت استعفا دهند. به دنبال این واکنش‌ها حیدر العبادی دستور داد آن‌ها منطقه را ترک کنند.

در همین حال رائد الجبوری فرماندار صلاح الدین گفت: «شمار زیادی از کسانیکه به غارت اموال مردم و آتش زدن خانه‌های و ایجاد هرج و مرج دست داشتند بازداشت شدند».

الجبوری تاکید کرد: «شورای استان با هماهنگی با دولت عبادی برنامه‌ای تدارک دیدند که در راستای آن تمام اهالی تکریت و صلاح الدین که بر اثر جنگ از مناطق خود متواری شدند به مناطق خود باز گردند».