.
.
.

روسیه خواستار به تعلیق درآمدن حملات هوایی ائتلاف علیه حوثی ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روسیه با طرح قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار توقف موقت حملات هوایی به رهبری پادشاهی سعودی در یمن شد تا بتوان شهروندان خارجی را از این کشور خارج کرد.

از یازده روز به این سو حملات هوایی پادشاهی سعودی و کشورهای متحد می به یمن آغاز شده و روز گذشته روسیه پیش نویس قطعنامه ای در این مورد را به شورای پانزده نفری امنیت سازمان ملل متحد ارایه کرده است.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که روز جمعه از سوی روسیه در اختیار نمایندگان شورای امنیت قرار گرفت خواهان ایجاد وقفه‌های "مکرر و الزامی" در حملات هوایی پادشاهی سعودی و متحدین بود تا عملیات امدادرسانی به غیرنظامیان و اتباع خارجی گرفتار در درگیری‌های یمن انجام شود. با این حال، این پیش‌نویس قطعنامه‌ روسیه اشاره ای به توقف حملات حوثی‌ها علیه نیروهای وفادار به دولت نکرده بود.

روسیه در این طرح خواهان بحث در مورد یک پیشنهاد انسان دوستانه برای به تعلیق درآمدن حملات هوایی به رهبری پادشاهی سعودی شد تا سازمان های بین المللی بتوانند اتباع کشورهای خارجی از یمن به جاهای امن انتقال دهند.

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گوید برای بررسی درخواست روسیه مبنی بر ایجاد وقفه در حملات هوایی سعودی به یمن نیاز به وقت بیشتری دارد.

همزمان با ارائه پیشنویس روسیه به شورای امنیت، حملات ائتلاف منطقه‌ای به رهبری سعودی علیه مواضع شبه‌نظامیان حوثی در یمن برای یازدهمین شب متوالی ادامه یافت.

از سوی دیگر دینا قعوار سفیر اردن در شورای امنیت ابراز امیدواری کرده که تا روز دوشنبه راه حلی برای بحران یمن پیدا شود. اردان یکی از اعضای دوره ای شورای امنیت سازمان ملل است.

پاسخ سفرای پادشاهی سعودی و یمن به پیشنویس پیشنهادی روسیه

عبدالله المعلمی سفیر پادشاهی سعودی در شورای امنیت به تلویزیون العربیه گفت پیشنهاد روسیه مبنی بر توقف حملات علیه حوثیان نوعی کارشکنی در روند عملیات توفان قاطعیت است.

در همین حال خالد الیمانی سفیر یمن در سازمان ملل با انتقاد از پیشنهاد روسیه برای آتش بس گفت: تمام بندهای متن پیش نویس روسیه پیشتر در ابتکار کشورهای خلیج برای یافتن راه حل بحران یمن مطرح شده بود به استثنای یک بند از این پیشنهاد که طرفداری روسیه از حوثی ها را برجسته کرده است.