.
.
.

جعجع خطاب به نصرالله: چه وقت سعودی به ضرر ما عمل کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سمیر جعجع رئیس حزب «نیروهای مسلح لبنان» و یکی از چهره های برجسته سیاسی این کشور در پاسخ به حمله هفته گذشته حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان به پادشاهی عربی سعودی و کشورهای شرکت کننده در ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن، گفت: «چرا باید حسن نصر الله به چنین حمله شدیدی علیه سعودی و کشورهای عربی دست بزند ؟ مگر سعودی چه زیانی به لبنان رسانده تا ما این کشور ار مورد حمله قرار دهیم».

این سیاستمدار برجسته لبنانی که در یک کنفرانس خبری در باره انتحابات ریاست جمهوری لبنان سخن می‌گفت، افزود: «معمولا رهبران احزاب در هر کشوری زمانی به رهبران کشوری دیگر حمله می‌کنند که آن کشور به نوعی به آنها آسیب رسانده باشد، حال اگر کشور پادشاهی سعودی ضرری به لبنان زده باشد، من اولین کسی خواهم بود که موضعگیری خواهم کرد».

جعجع افزود: «سعودی ۴ میلیارد دلار به ارتش لبنان کمک مالی کرد. همچنین به واحد پولی لبنان کمک کرد تا سقوط نکند. پس از پایان جنگ ژوئن سال ۲۰۰۶ نیز برای بازسازی مدارس میلیارد‌ها کمک مالی تقدیم دولت لبنان کرد. بنابرین حمله به سعودی در کجای منافع لبنان می‌گنجد».

رئیس حزب نیروهای مسلح لبنان اظهار داشت: «همین که کشور پادشاهی سعودی و دیگر کشورهای عربی خلیج، صد‌ها هزار لبنانی را در کشورهای خود استخدام کرده جای تشکر دارد. لبنانی‌هایی که در سعودی کار می‌کنند، سالیانه ۴ میلیارد دلار ارز وارد کشور می‌کنند، هدف اساسی ما حفظ ثبات سیاسی و اقتصادی لبنان است».

جعجع در ادامه از حسن نصرالله پرسید: «آیا آنچه از سپتامبر سال گذشته تاکنون در یمن می‌گذرد، واقعا یک انقلاب مردمی است؟ یا توطئه گروهی مسلح است که نخست وزیر و رئیس جمهوری قانونی کشور را محاصره کرده به گروگان گرفتند. آنچه در یمن اتفاق افتاد، دقیقا بر خلاف آنچه در آغاز انقلاب سوریه به وقوع پیوست. همه ما سال اول انقلاب مسالمت آمیز مردم سوریه را به یاد داریم که چگونه رژیم اسد ۱۰هزار تظاهرکننده مسالمت آمیز را که هیچ اسلحه‌ای در دست نداشتند، قتل عام کرد. آن زمان آقای حسن نصرالله کجا تشریف داشتند؟ چرا هیچ اعتراضی نکردند؟».

وی افزود: «دولت کنونی لبنان مسئولیت بزرگی بر عهده دارد، که اولین آن اجرای قانون برای همه است، حزب الله لبنان نمی‌تواند همزمان در تشکیل دولت سهیم باشد اما به قوانین و مقررات لبنان پایبند نباشد».

رئیس حزب «نیروهای مسلح لبنان» در پایان گفت: «من نگران اوضاع امنیتی لبنان نیستم، چون همه لبنانی‌ها در باره مسئله حفظ ثبات و امنیت کشور متفق القول هستند».

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، هفته گذشته حملات جنگنده‌های سعودی و کشورهای عربی به مناطقی در یمن را محکوم کرده بود.

نصرالله گفت: «تهاجم سعودی- آمریکایی به یمن به شکستی "خفت‌بار" منجر خواهد شد».