نیروهای عراقی شهر تکریت را از تصرف داعش آزاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور سه شنبه ۳۱ مارس باز پس گیری کامل شهر تکریت را از شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام کرد.

از ژوئن گذشته این شهر که زادگاه صدام حسین رئیس جمهوری سابق عراق است، به تصرف شبه‌نظامیان داعش در آمده بود.

العبادی پیش‌تر اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی به مرکز شهر تکریت رسیدند، دو طرف جنوبی و غربی آن را آزاد کردند و به سمت کنترل کامل شهر حرکت می‌کنند.

العبادی تاکید کرد که عملیات آزاد سازی تکریت با همکاری مشترک نیروهای ارتش، پلیس، بسیج مردمی، نیروهای عشایر و مردم تکریت صورت می‌گیرد. این نیرو‌ها در عملیات خود از پشتیبانی هوایی نیروی هوایی ارتش عراق و جنگنده‌های ائتلاف بین‌الملل علیه داعش برخوردار بودند.

العبادی همچنین از «شجاعت خلبانان عراقی» تمجید کرد.

العبادی تاکید کرد که تجربه موفق تکریت در دیگر مناطق عراق نیز تکرار خواهد شد. او دستاورد‌ها در تکریت را دارای چند بعد می‌دانی، انسانی و حمایت از جان غیر نظامیان عنوان کرد. به گفته او تلفات در میان نیروهای امنیتی بسیار کم بود.

از سویی معن سعد سخنگوی رسمی وزارت کشور عراق اعلام کرد که نیروهای پلیس موفق شدند کنترل تمام مراکر دولتی و دیگر مراکز امنیتی تکریت را در دست بگیرند.

او افزود که تمام کاخ‌های حکومتی که شمار آن‌ها به ۱۳ عدد می‌رسد، هم اکنون در اختیار نیروهای دولتی قرار دارند.

سعد ادامه داد که ده‌ها تن از شبه‌نظامیان انتحاری در جریان عملیات آزاد سازی تکریت کشته شدند، شمار زیادی از خودروهای زرهی داعش منهدم و ده‌ها بمب و مین که در جاده‌ها و خانه‌ها کار گذاشته شده بود، خنثی شد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق شامگاه دوشنبه گفته بود که به زودی مژده آزاد سازی استان صلاح الدین را اعلام خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید