فریب کشتی‌های جنگی ایرانی و آمادگی نیروی دریایی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک افسر نیروی دریایی سعودی، که در عملیات خارج کردن دیپلمات‌های خارجی از شهر عدن یمن در آغاز حملات حوثی‌ها به این شهر مشارکت داشت، گفت که واحدهای نیروی دریایی سعودی حاضر در این عملیات اقدام به فریب کشتی‌های جنگی ایرانی کردند، که در آب‌های یمن حضور داشتند.

او همچنین افزود که جنگنده‌ها و قایق‌های جنگی سعودی در حال آماده باش برای مداخله در عملیات در صورت نیاز بودند.

به نوشته روزنامه سعودی «عکاظ»، سرهنگ صالح العمری فرمانده کشتی نظامی «الدمام الفرقاطه ۸۱۶» گفت که عملیات خارج کردن دیپلمات‌ها همزمان با افزایش تنش‌ها در شهر عدن صورت گرفت. او در این مصاحبه از جزئیات عملیات یک ساعت و نیمه‌ای سخن گفت که در آن کشتی تحت امرش در فاصله ۶ تا ۸ مایلی عدن لنگر انداخت تا موفق شود سفرای سعودی، قطر، کاردار امارات و کارمندان این سفارتخانه‌ها را خارج کند.

سرهنگ العمری گفت: «در آن لحظات، آشوب و انفجار‌ها در عدن آغاز شد. در همین حال سفارت سعودی نقشه‌ای برای تخلیه سفارتخانه آماده کرده بود و طرحی نیز برای استفاده از زور در صورت نیاز تهیه شده بود به گونه‌ای که جنگنده‌ها و قایق‌های جنگی برای نیاز احتمالی آماده بودند.»

این افسر سعودی ادامه داد: «کاپیتان کشتی، کشتی‌های جنگی ایرانی را در آب‌های یمن رصد کرد. اما کشتی الدمام برای فریب آن‌ها از طرح سکوت الکترونیکی استفاده کرد و کشتی به سان یک کشتی تجاری در آمد. به علاوه این عملیات در شب انجام شد.»

او خاطرنشان کرد که در عملیات سه موقعیت برای سوار شدن دیپلمات‌ها مد نظر قرار گرفته شده بود اما سرانجام سومین موقعیت به عنوان امن ترین تشخیص داد شد به گونه‌ای که کشتی تنها یک ساعت لنگر انداخت.

پادشاهی سعودی شنبه اعلام کرده بود که ده‌ها تن از کادرهای سفارتخانه‌های خارجی را از شهر عدن خارج کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید