جزئیات دیدار وزیر دفاع سعودی با فرزند علی عبدالله صالح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کانال العربیه جزئیات مذاکرات میان مقامات سعودی از جمله شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع این کشور و احمد علی عبدالله صالح، فرزند رئیس جمهور سابق یمن را منتشر کرد.این دیدار قبل از آغاز عملیات "توفان قاطعیت" برگزار شده بود.

به گزارش العربیه، احمد علی صالح، دو ساعت پیش از عملیات توفان قاطعیت در ریاض پایتخت سعودی، مشغول مذاکره با مقامات این کشور بود. فرزند صالح در این دیدار، درخواست‌های خود و پدرش را با مقامات سعودی در میان گذاشت.

جزئیاتی دیدار احمد صالح و مقامات سعودی، یک روز پس از پیشنهاد صالح رئیس جمهور برکنار شده یمن، درباره بحران کنونی این کشور، منتشر شد تا نشان دهد که پشت این پیشنهاد داستانی وجود دارد.

دو روز پیش از آغاز عملیات توفان قاطعیت که به دستور ملک سلمان برای دفاع از مشروعیت دولت یمن صورت گرفت، احمد علی عبدالله صالح فرزند رئیس جمهور سابق یمن وارد ریاض شد. یوسف الادریسی معاون دستگاه اطلاعات سعودی به استقبال وی رفت و او را تا دفتر شاهزاده محمد بن سلمان وزیر دفاع سعودی همراهی کرد.

احمد صالح، در صحبت‌هایش با وزیر دفاع سعودی بر دو محور تاکید داشت. نخست درخواست وی و پدرش بود. او خواستار بر طرف کردن تحریم‌های بین المللی علیه وی و پدرش بود. از جمله تحریم‌های بین المللی علیه صالح و فرزندش ممنوعیت سفر، بلوکه شدن دارایی هایشان، و ممنوعیت همکاری شرکت‌های آمریکایی با وی و پدرش می‌باشند.

فرزند صالح همچنین خواستار تاکید دوباره بر مصونیت وی و پدرش شد، که پیش از این در طرح کشورهای خلیج برای خروج صالح از قدرت در یمن تنظیم شده بود. او همچنین در بخش نخستین صحبت‌هایش، خواستار توقف حملات رسانه‌ای علیه وی و پدرش شد.

در بخش دوم صحبت‌های وی، فرزند صالح به نیابت از پدرش در صورت تحقق خواست‌هایش تعهد داد که علیه حوثی‌ها کودتا خواهند کرد. او گفته که پنج هزار نیروی امنیت ویژه هوادار صالح را علیه حوثی‌ها وارد جنگ خواهد کرد.

احمد علی صالح همچنین تعهد کرد که در صورت برآورده نمودن شرط‌هایش، صدهزار نیروی نظامی وابسته به پدرش در ارتش یمن را جهت خارج کردن حوثی‌ها از صنعا و دیگر شهرهای اشغال شده توسط این گروه، به کار خواهد گرفت.

پاسخ مقامات سعودی به درخواست‌های فرزند صالح بسیار آشکار و قوی بود. شاهزاده محمد بن سلمان تاکید کرد که هیچ راهی برای توافق بر سر مطالب مطرح شده توسط فرزند صالح نیست.

وزیر دفاع سعودی در دیدار با فرزند رئیس جمهور سابق یمن تاکید کرد که کشورش هیچ راه حلی جز طرح کشورهای خلیج که از سوی تمامی طرف‌های یمنی مورد تایید قرار گرفته است، نمی‌پذیرد.

شاهزاده محمد همچنین بر لزوم بازگشت مشروعیت به نمایندگی عبد ربه منصور هادی برای رهبری یمن در صنعا تاکید کرد. وزیر دفاع سعودی نسبت به نزدیک شدن به حمله به عدن پایتخت موقت یمن هشدار داد و آن را خط قرمز توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید