تاکید بر تشکیل نیروی عربی مشترک در بیانیه پایانی اتحادیه عرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سران اتحادیه عرب روز یکشنبه ۲۹-۳-۲۰۱۵ در بیانیه پایانی۲۶مین نشست خود در شرم الشیخ مصر، بر ضرورت تشکیل نیروی مشترک عربی تاکید کردند.

در این بیانیه سران اتحادیه عرب ضمن حمایت از عملیات «توفان قاطعیت» علیه حوثی‌ها، خواستار خروج آن‌ها از صنعا و تسلیم سلاح‌های این گروه شد.

اعضای اتحادیه عرب ي در باره بحران سوریه، درگیری‌های داخلی لیبی، مسئله فلسطین اختلافات امارات با ایران در باره مالکیت جزایر سه گانه «طنب الاکبر، طنب الاصغر و ابوموسی» بحث و گفت وگو کردند.

ضرورت تشکیل یک نیروی نظامی مشترک عربی بر اساس عضویت داواطلبانه هر کدام از اعضای این اتحادیه یکی از بحث های محوری در این نشست بود.

در بیانیه آمده است که هدف از تشکیل این نیروی نظامی مشترک، رویارویی با چالش‌ها و خطراتی است که امنیت و ثبات جهان عرب را تهدید می‌کند.

در بیانیه پایانی همچنین بر ضرورت پاسخ فوری به دعوت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن برای برگزاری کنفرانسی در سعودی در چارچوب راهکار شورای همکاری خلیج تاکید شد.

عراق ضمن مخالفت با هر گونه عملیات نظامی با تشکیل نیروی نظامی مشترک عربی نیز مخالفت کرد.

لبنان نیز اعلام کرد که بر هر تصمیمی که اتحادیه عرب و اکثریت کشورهای عربی اتخاذ می‌کنند پایبند خواهد بود.

در باره بحران لیبی سران اتحادیه عرب از شورای امنیت خواستند که به تحریم تسلیحاتی لیبی پایان دهد. آن‌ها همچنین ار دولت قانونی لیبی و ارتش ملی این کشور حمایت کردند.

اما در باره بحران سوریه سرات اتحادیه عرب از شورای امنیت سازمان ملل خواستند که به مسولیت‌های خود در برابر بحران سوریه عمل کند.

اتحادیه عرب بر ضرورت همکاری رهبران کشورهای عربی با سازمان ملل در رابطه با مسئله سوریه و ایجاد راه حلی مسالمت آمیز بر اساس کنفرانس ژنو که بر برکناری بشار اسد استوار است، تاکید کردند.

در باره فلسطین نیز سران کشورهای عربی بر تامین بودجه دولت فلسطین وحمایت از عملی شدن طرح قانونی و مشروع تشکیل دولت فلسطین تاکید کردند.

سران اتحادیه عرب بر حق حاکمیت مطلق امارات متحده عربی بر سه جزیره «طنب الاکبر، طنب الاصغر و ابوموسی» تاکید کرده و از ایران خواستند که برای ایجاد راه حلی مسالمت آمیز به مذاکرات مستقیم با امارات متحده عربی بپردازد در غیر این صورت امارات ناچار است که این مسئله را در دیوان بین المللی لاهه حل وفصل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید