بمباران اردوگاه حوثی «کهلان» در صعده در۴مین روز توفان قاطعیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنگنده‌های ائتلاف برای حمایت از مشروعیت دولت یمن، بامداد یکشنبه ۲۹-۳-۲۰۱۵ در چهارمین روز از آغاز عملیات «توفان قاطعیت»، مواضع حوثی‌ها را در استان صعده به شدت بمباران کردند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع نظامی سعودی، در این بمباران پادگان «کهلان» یکی از بزرگ‌ترین پادگان‌های نظامی ارتش یمن که اخیرا به دست حوثی‌ها افتاده بود مورد حمله جنگنده‌های ائتلاف حمایت از مشروعیت دولت یمن قرار گرفت و کاملا ویران شد.

طبق این گزارش حوثی‌ها پیش‌تر فرمانده این پادگان را برکنار کرده و یکی از اعضای خود را برای فرماندهی آن منصوب کردند.

حوثی‌ها با هدف ایجاد هرج و مرج در یمن، بیش از ۱۸۰۰ زندانی جنایی را که اغلب آن‌ها از قاتلان و جنایتکاران هستند، آزاد کردند.

منابع نظامی می‌گویند در چهارمین روز از ادامه عملیات «توفان قاطعیت»، جنگنده‌های سعودی به اهداف از پیش تعیین شده در سطح نظامی- استراتژیکی بخصوص در زمینه منهدم کردن موشک‌های بالستیکی و نابودی انبارهای اسلحه حوثی‌ها، دست یافتند.

جنگنده‌های ائتلاف برای حمایت از مشروعیت دولت یمن، شب گذشته علاوه بر بمباران پادگان کهلان و مواضع حوثی‌ها در استان صعده، پایگاه هوایی «الدیلمی» در نزدیکی فرودگاه بین المللی صنعا که بزرگ‌ترین ذخیره سلاح ارتش یمن در آن است و کاخ ریاست جمهوری رئیس جمهوری سابق یمن و مواضع حوثی‌ها در مناطق کوهستانی ازراف صنعا را به شدت بمباران کردند.

جنگنده‌های سعودی همچنین استان‌های مآرب، ابین، و همچنین لشکر۶۵ پدافند هوایی را نیز بمباران کردند.

به دنبال پیشروی‌های کودتاچیان حوثی به سوی عدن‌، شهری که رئیس‌جمهور یمن آن را پایتخت موقت اعلام کرده بود، کشورهای عربی به رهبری پادشاهی سعودی به مواضع حوثی‌ها و نیروهای عبدالله صالح دیکتاتور مخلوع یمن حمله کردند.

این عملیات بعد از آن انجام شد که عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن از کشورهای عربی خواست با دخالت نظامی خود مانع پیشروی حوثی‌ها شوند. رئیس‌جمهور یمن به دنبال پیشروی حوثی‌ها از عدن عازم ریاض شد و هم اکنون در نشست سران کشورهای عربی در شرم‌الشیخ حضور دارد.

کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه از سعودی حمایت کردند.

از کشورهای عربی منطقه ائتلافی با شرکت ۱۰ کشور تشکیل شد که این کشور‌ها متعهد شدند در عملیات علیه حوثی‌ها شرکت کنند.

پادشاهی سعودی ۱۵۰هزار سرباز و ۱۰۰ فروند هواپیمای جنگی، امارات متحده عربی ۳۰ فروند هواپیمای جنگی، بحرین و کویت هر کدام ۱۵ جت جنگی و قطر ۱۰ فروند جت جنگی خود را در این ائتلاف به خدمت گرفته‌اند.

مصر، اردن و سودان و ترکیه و پاکستان نیز تأیید کردند که از این ائتلاف حمایت می‌کنند. سخنگوی عملیات ائتلاف گفت، حملات هوایی به رهبری سعودی به مواضع شورشیان حوثی «موفقیت‌آمیز» بوده است. او افزود، حملات تا رسیدن به «اهداف» ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید