کشورهای عربی نیروی نظامی مشترک تشکیل می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلویزیون مصر پنجشنبه ۲۶ مارس در خبری فوری اعلام کرد که وزرای امور خارجه کشورهای عربی، با پیش نویس طرحی برای تشکیل نیروی نظامی عربی مشترک موافقت کردند.

این تصمیم در نشست مقدماتی اجلاس سران کشورهای عربی اتخاذ شد. قرار اجلاس سران عرب روز شنبه در شرم الشیخ مصر برگزار شود.

تلویزیون مصری افزود که این نیروی عربی دارای توان واکنش سریع برای مقابله با چالش‌های امنیتی کشورهای عربی است.

نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب مکلف شده است تا با مصر رئیس کنونی اجلاس سران برای دعوت از سران ستادهای مشترک نیروهای مسلح کشورهای عربی طی یک ماه پس از تصویب طرح هماهنگی کند تا تمام جزئیات اجرایی را برای تشکیل این نیرو و همچنین بودجه مورد نیاز آن را به بحث بگذارند. نتایج این بررسی‌ها در نزدیکترین فرصت به نشست ویژه شورای دفاع مشترک عربی ارائه می‌شود.

وزرای امور خارجه کشورهای عربی در نشست پنجشنبه بر پایبندی مستحکم به امنیت عربی تاکید کردند و نسبت به رخدادهای جاری در برخی کشورهای عربی و عملیات تروریستی که در آن‌ها روی می‌هد، ابراز نگرانی کردند. در این نشست این رویدادها تهدیدی برای امنیت ملی عربی قلمداد و بر ضرورت تقویت امنیت ملی عربی برای مقابله با تروریسم و برداشتن گام‌هایی برای دفاع از امنیت و ثبات در کشورهای عربی، تاکید شد.

از سویی نبیل العربی گفت که عملیات «توفان قاطعیت» به اساسنامه اتحادیه عرب استناد دارد. او گفت که مداخله نظامی علیه حوثی‌ها برای حمایت از امنیت ملی عربی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید